Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni znajdą pracę! Prezentujemy najbardziej przyszłościowe zawody

Agnieszka Domka-Rybka, Fot. SXC [email protected] Tel. 52 32631 86
Osobom, które znają wszystkie funkcje komputera, już od dawna wiedzie się całkiem nieźle
Osobom, które znają wszystkie funkcje komputera, już od dawna wiedzie się całkiem nieźle
Specjaliści ds. sprzedaży, informatycy, programiści, inżynierowie oraz osoby do pracy w księgowości i finansach - rynek będzie potrzebował takich fachowców.

Według największych firm doradztwa personalnego najbardziej

poszukiwane na naszym rynku pracy

w ciągu najbliższych pięciu lat będą osoby na stanowiska związane ze sprzedażą jak np. kierownicy ds. kluczowych klientów. Oprócz handlowców o pracę nie będą musieli martwić się też inżynierowie budownictwa.

Czytaj też: Dla chcącego jest praca!

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą" mówią też, że pracodawcy szukać będą najczęściej informatyków i programistów. Firmy będą potrzebowały ekspertów e-commerce, czyli handlu w internecie, a także specjalistów e-marketingu, do badania ruchu, czy pozycjonowania stron internetowych.

Informatycy oraz specjaliści w księgowości i finansach, którzy znaleźli się też w pierwszej piątce popularnych zawodów, znajdą zatrudnienie w rozwijających się w naszym kraju, międzynarodowych centrach usług finansowo-księgowych, IT oraz badań i rozwoju.

Atrakcyjne na rynku pracy będą

osoby ze znajomością mniej popularnych języków

obcych,**jak np. niderlandzki, czy języki skandynawskie**. Przez wielu pracodawców język angielski uznawany jest dziś bowiem za podstawową umiejętność, którą powinni legitymować się ubiegający o pracę.

Wartość aplikacji bezsprzecznie podnosić będzie posiadanie przez kandydatów certyfikatu językowego. Doskonale wiedzą o tym młodzi ludzie, którzy podejmują naukę na kursach językowych.

- Dla większości naszych słuchaczy celem jest zdobycie certyfikatu. Wciąż najpopularniejsze są certyfikaty z angielskiego i niemieckiego, ale coraz więcej osób ubiega się też o te z hiszpańskiego i francuskiego - twierdzi Mariusz Mirecki, metodyk w Szkole Języków Obcych Profi-Lingua. - Stale obniża się wiek osób przystępujących do egzaminów. Licealiści, którzy kilka lat temu zaczynali naukę na poziomie podstawowym, dziś najczęściej przygotowują się do First Certificate, czy Advanced - komentuje.

Międzynarodowe certyfikaty

językowe w czytelny sposób potwierdzają pracodawcom poziom umiejętności komunikowania się w języku obcym posiadany przez aplikantów. Atrakcyjność na rynku pracy osób posiadających umiejętności językowe pokazują także wyniki analizy GUS - Kształcenie Dorosłych 2009.

Wśród badanych, którzy posługiwali się jednym językiem obcym 67,7 proc. stanowiły osoby pracujące, a spośród deklarujących znajomość co najmniej dwóch języków zatrudnionych było ponad 76 proc. ankietowanych. Analitycy rynku pracy podkreślają, że poza znajomością dwóch języków, dla pracodawców ważne będą też tzw. miękkie umiejętności pracy w zespole i komunikacji.

Dużą rolę odgrywać będzie doświadczenie zawodowe (min. trzyletnie) oraz umiejętność prezentacji i negocjacji. Powodzeniem na rynku pracy cieszyć się będą absolwenci wyższych uczelni kierunków ekonomicznych i finansowych. Najbliższe lata przyniosą również sporo możliwości specjalistom w dziedzinie nowych technologii.

Czytaj też: Kanar: moja praca ma sens

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska