Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka. Konferencja Grupy Rodzinnej - inowrocławska metoda na rozwiązanie ogólnopolskiego problemu

(FI)
Dzięki inowrocławskiemu programowi dzieci z wielu domów opiekuńczych mogą żyć w rodzinie
Dzięki inowrocławskiemu programowi dzieci z wielu domów opiekuńczych mogą żyć w rodzinie Fot. Dariusz Nawrocki
Jak pomagać rodzinie znajdującej się w sytuacji kryzysowej? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie znają specjaliści ze starostwa w Inowrocławiu. Teraz chcą od nich zdobyć tę wiedzę pracownicy innych polskich samorządów powiatowych.

- Ostatnio gościł u nas Andrzej Sitkiewicz, wicestarosta pucki. Podczas rozmów okazało się, że na terenie, z którego przybył w bardzo dużym tempie rośnie liczba maluchów trafiających do domów dziecka. Tymczasem nasze Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wdrożyło program, który skutecznie zapobiega takim zjawiskom - informuje "Pomorską" Marlena Gronowska, rzecznik inowrocławskiego starostwa.

Nagrodzona konferencja, czyli nasz "Hit"

Inowrocławskie PCPR opracowało metodę zwaną Konferencją Grupy Rodzinnej. W krótkim czasie zdobyła ona nagrody - "Samorząd Równych Szans" i "Hit Samorządowo-Gospodarczy" - za propagowanie rodzicielstwa zastępczego.

- Wprowadzamy innowacyjne rozwiązania mające przynieść pomoc rodzinom znajdującym się w kryzysie. Szkolimy pedagogów i pracowników socjalnych pod kątem pomocy dzieciom z takich rodzin. Na terenie powiatu mamy ośrodki w Jaksicach i Inowrocławiu. W bieżącym roku będziemy budować dwa małe domy dziecka. Bo taka jest potrzeba. Mimo to nasza metoda zakłada jak najmniejsze angażowanie instytucji - opowiada Rafał Walter, dyrektor PCPR w Inowrocławiu.

Dziećmi, które z różnych powodów straciły rodziców, zająć się ma rodzina - dziadkowie, wujostwo - czyli najbliższe i dobrze znane maluchowi osoby. Dzięki tej metodzie udało się w ubiegłym roku uratować w powiecie inowrocławskim dziesięcioro dzieciaków przed trafieniem do ośrodków opiekuńczych.

Inowrocławski program zakłada też tworzenie zawodowych rodzin zastępczych, które pojawiają się w życiu dziecka w momencie, gdy pomocy odmawiają najbliżsi krewni.

Na pewno skorzystają z inowrocławskich wzorów

Jak informuje Marlena Gronowska, powiat pucki zamierza skorzystać z inowrocławskich doświadczeń i budować system oparty na Konferencji Grupy Rodzinnej.

- Cieszy, że przedstawiciele pomorskiego samorządu wysoko ocenili także inne nasze osiągnięcia. Wicestarosta pucki miał okazję poznać działalność inowrocławskiego szpitala i podlegających starostwu domów pomocy społecznej. Stwierdził, że standardy, które zgodnie z przepisami mają obowiązywać w takich instytucjach od przyszłego roku, u nas już dawno zostały wprowadzone - podkreśla rzecznik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska