Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata recyklingowa 2018. Co to jest? [CENA TOREBEK FOLIOWYCH - 9.01.2018]

S, AIP
Koniec z darmowymi reklamówkami na zakupy lub torbami za kilka groszy. W życie wchodzą znowelizowane przepisy dotyczące opakowań. Zobacz, ile wyniesie opłata za reklamówki.
Koniec z darmowymi reklamówkami na zakupy lub torbami za kilka groszy. W życie wchodzą znowelizowane przepisy dotyczące opakowań. Zobacz, ile wyniesie opłata za reklamówki. Piotr Hukało
1 stycznia zaczęła obowiązywać opłata recyklingowa, co oznacza, że za reklamówki trzeba będzie zapłacić więcej. Ponadto nieliczne sklepy, w których torby na zakupy były do tej pory darmowe, likwidują takie udogodnienie.

Koniec z darmowymi reklamówkami na zakupy lub torbami za kilka groszy. W życie wchodzą znowelizowane przepisy dotyczące opakowań. Zobacz, ile wyniesie opłata za reklamówki.

Opłata recyklingowa: ile za reklamówkę?

- Od 2 stycznia nie będą wydawane darmowe torebki foliowe - zapowiada Dorota Patejko z firmy Auchan Polska. - Klienci będą mogli skorzystać z szerokiego wyboru toreb wielokrotnego użytku, z których najtańsza będzie kosztowała 39 groszy.

W sklepach niemieckiej sieci Lidl najtańsze reklamówki kosztowały do tej pory 8 groszy, a nieco droższe 19. Za torby foliowe z uchwytem trzeba było zapłacić 44 grosze, za termiczne 2,99 zł, a największe - wielokrotnego użytku - kosztowały 4,99 zł. Od dzisiaj drożeją najtańsze torby.

Opłata recyklingowa. Reklamówki w Biedronce za darmo!

Reklamówki nie będą objęte koniecznością pobierania od klienta dodatkowej opłaty recyklingowej. Dlaczego? Zgodnie z nowymi przepisami, opłata ta dotyczy foliówek o grubości od 15 do 50 mikrometrów, natomiast najcieńsze reklamówki z Biedronki będą minimalnie grubsze - będą miały 52 mikrometry.

Pogoda na dzień (02.01.2018) | KUJAWSKO-POMORSKIE

Źródło:
TVN

Opłata recyklingowa. Skąd ten pomysł?

Z opłaty wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli torby o grubości poniżej 15 mikrometrów) pod warunkiem, że będą używane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem (warzywa, owoce, mięso, ryby itp.), gdy zapobiega to jej marnowaniu.

Jednocześnie prowadzący jednostki handlowe (wydające torby na zakupy z tworzywa sztucznego) – nie będą musieli prowadzić ewidencji i sprawozdawczości dotyczącej wydanych toreb. Liczba toreb wydanych użytkownikom w danym roku będzie określana na podstawie informacji o wpływach z opłaty recyklingowej, którą będą przekazywać ministrowi środowiska marszałkowie województw za pomocą Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Informacje o wydanych w danym roku lekkich torbach na zakupy będą corocznie przekazywane przez Polskę Komisji Europejskiej.

Z doświadczeń państw członkowskich Unii Europejskiej (np. Bułgarii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy i Węgier) wynika, że wprowadzone opłaty w dużym stopniu skłaniają konsumentów do ograniczenia używania torebek foliowych. Oczekuje się, że i w Polsce zmniejszy się ich wykorzystanie. W rezultacie mniej torebek foliowych będzie trafiać na składowiska odpadów, co powinno przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jednocześnie spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na torby ekologiczne, które będą bardziej przyjazne środowisku.

- Zmiana profilu produkcji przedsiębiorstwa wiąże się z wieloma działaniami, takimi jak badania rynku, poszukiwanie potencjalnych kontrahentów i odbiorców na nowe produkty. Pociąga to za sobą również konieczność zamówienia nowych maszyn i oprzyrządowania. To wymaga czasu. Przyśpieszenie wejścia w życie przepisów spowoduje straty przedsiębiorstw związane z niewykorzystanymi materiałami i surowcami przeznaczonymi do produkcji lekkich torebek foliowych (farby do druku, granulat, wypełniacze kredowe) – podkreśla Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska