MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy po cichu doliczają opłaty za torebki "zrywki" i kaucje za butelki? Wiemy, co się zmieni

Agnieszka Domka-Rybka
Nie wszystkie torebki foliowe są za darmo. Nie są, gdy np. pakujemy coś, co już jest zapakowane.
Nie wszystkie torebki foliowe są za darmo. Nie są, gdy np. pakujemy coś, co już jest zapakowane. Archiwum PPG
Często dopiero przy kasie dowiadujemy się, że trzeba zapłacić nie tylko np. za piwo, ale i za butelkę. Teraz to będzie na etykiecie! Można też nie zauważyć, że sklep doliczył 25 groszy za torebkę "zrywkę".

Zacznijmy od foliówek zwanych "zrywkami". Służą przede wszystkim do pakowania warzyw i owoców czy bułek.
Długi czas były za darmo i w niektórych sieciach nadal tak jest, ale są też sklepy, gdzie się za nie płaci i będzie ich przybywać.

Zabierali tylezrywek, ile się tylko dało...

Mowa o torbach poniżej 15 mikrometrów tylko w przypadku pakowania żywności.

- Będąc w Stokrotce na moim osiedlu kasjerka poinformowała mnie, że musi doliczyć 25 groszy za torebkę foliową, w której miałam dwa pączki - opowiada pani Anna z bydgoskiego Szwederowa. - Gdybym wiedziała zapakowałabym je do papierowej torebki, takie leżą przy stoisku z pieczywem i wyrobami cukierniczymi. Nie wiedziałam, ale w taki sposób się dowiedziałam. Ekspedientka powiedziała, że już dawno wprowadzili takie opłaty i dodała, że zdarzali się klienci, którzy zabierali ze sobą o wiele więcej "zrywek" niż potrzebowali, a teraz przynajmniej mają spokój, bo gratisów nie ma i nikt nie zabierze tylu torebek, ile się tylko zmieści do ręki.

Tablice z informacjami o płatnych "zrywkach" można też jeszcze znaleźć m.in. w sklepach Auchan, E.Leclerc, Netto czy Carrefour.

Auchan podaje np., że "bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oferowane są bezpłatnie wyłącznie, kiedy są przeznaczone do sprzedaży żywności sprzedawanej luzem". W razie, sklep naliczy 25 groszy za tę foliówkę.

Nie jest tajemnicą, że niektórzy klienci używaj zrywek do pakowania produktów innych niż żywność (np. długopisy, znicze, skarpetki) lub w przypadku, gdy artykuły spożywcze posiadają już swoje opakowania (np. pomidory w puszce, mrożone warzywa w paczkach). Wtedy, "zgodnie z obowiązującym prawem sprzedawca jest zobligowany do pobrania od klienta opłaty recyklingowej".

Jak przypominają Wiadomości Handlowe, w kwietniu tego roku UOKiK przypominał przedsiębiorcom, że jeśli oferują oni klientom torby z tworzywa sztucznego muszą pobierać od nich opłaty recyklingowe, pobierane opłaty przekazywać co kwartał do marszałka województwa, prowadzić ewidencję tych toreb w danym roku kalendarzowym i mieć wpis do Rejestru BDO.

  • Stąd będzie zapewne przybywać sklepów, gdzie "zrywki" nie dostaniemy za darmo.

Tymczasem 13 października zmieniają się przepisy, które zobowiążą przedsiębiorców do uwidaczniania na produkcie informacji, że jest to butelka zwrotna i ile wynosi kaucja z tym związana.

Jak informuje portal dlahandlu.pl, konsumenci często skarżą się na różnice cenowe pomiędzy informacją na półce sklepowej a ceną przy kasie. Ostatnio takie nieporozumienia często zachodzą przy zakupie piw w butelkach zwrotnych. Cena na półce jest inna, a przy kasie inna. Zaskoczony klient dowiaduje się, że wyższa cena wynika z pobrania kaucji za butelkę.

To pojawi się na etykietach

"Jesteśmy w przededniu zmian prawnych, które mają już od 13 października zobowiązać przedsiębiorców do uwidaczniania na produkcie informacji, że jest to butelka zwrotna i ile wynosi kaucja z tym związana. Wywieszki z ceną pozostaną bez zmian, natomiast etykieta na piwie zostanie uzupełniona o kwotę kaucji" - tak tłumaczą portalowi dlahandlu.pl przedstawiciele UOKiK.

Oczywiście, tę butelkę możemy zwrócić i kaucja zostanie nam oddana. Lepiej jednak pamiętać, że bez paragonu to się raczej nie uda, warto więc go zatrzymać, a nie np. zgubić.

Zobacz też: Takie sztuczki stosują teraz supermarkety. Tak sklepy oszukują klientów, by kupowali więcej

Supermarkety stosują liczne sztuczki psychologiczne, żeby klienci kupowali więcej i chętniej a dzięki temu żeby zostawiali w sklepach więcej pieniędzy.Jakie triki marketingowe stosują sklepy? Oto lista najczęściej wykorzystywanych sztuczek w sklepach. Poznaj je teraz w naszej galerii >>>>>

Takie sztuczki stosują teraz supermarkety. Tak sklepy oszuku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska