Aby otrzymać tę część podatku organizacje pożytku publicznego powinny spełnić wiele warunków.
- Instytucje takie muszą posiadać status organizacji pożytku publicznego oraz być wpisanymi do wykazu prowadzonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej - wyjaśnia Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Aby znaleźć się w nim, muszą przesyłać sprawozdania do tego resortu.
Wielu traci przywilej
W zeszłym roku około 1200 organizacji z 8198 zobowiązanych do złożenia sprawozdania, nie dopilnowało formalności. A dwa lata temu nie zrobiło tego 804 z 7513.
Zamieścić podsumowania finansowe za 2011 rok musi 8509 OPP - podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Do wczoraj tylko 2,5 tys. organizacji pożytku publicznego zarejestrowało się w systemie, z czego ponad 850 złożyło dokumentację.
Instytucje od tego roku nie muszą przekazywać do ministerstwa sprawozdań w formie papierowej, powinny to robić elektronicznie przez specjalny system na stronie www.pozytek.gov.pl (wyjątkiem jest fundacja, które dodatkowo musi je złożyć w wersji papierowej, do ministra sprawującego nad nią nadzór).
To łatwe
- Dokumentację już złożyliśmy - mówi Anna Lampka, kierownik biura Fundacji Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu. - Nie jest to trudne. Dane można przygotować wcześniej, a potem wprowadzić je do formularza. Zajmuje to pół godziny. Jest też możliwość zapisywania pliku i późniejszych powrotów do niego.
Na ich opublikowanie w systemie jest czas do 15 lipca - jeśli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym. W innym przypadku organizacje mają na to 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania.
Uwaga. Jeśli ktoś nie zdąży się w terminie, nie znajdzie się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku za 2012 roku.
