Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opryszczka - "Nie maskuj, lecz!"

opr. (kami), Kurier Poranny
Opryszczka to choroba zakaźna
Opryszczka to choroba zakaźna (Fot. www.bezopryszczki.pl)
Opryszczka jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych, w związku z tym prowadzona jest kampania edukacyjna poświęcona jej leczeniu - "Nie maskuj, lecz!"

Opryszczka zwykła to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych skóry i błon śluzowych o często przewlekłym i nawrotowym przebiegu. Wywołują ją dwie odmiany wirusa Herpes simplex - HSV1 i HSV2. Problem ten dotyczy już blisko 29 milionów Polaków. Według najnowszego badania OBOP (styczeń 2010 r.), tylko 7% mężczyzn oraz 11% kobiet chorujących na opryszczkę, szuka pomocy u lekarza specjalisty.

Działania podejmowane w ramach kampanii mają na celu zmianę myślenia o wirusie HSV. Ciągle bowiem pokutuje stereotypowy pogląd, traktujący opryszczkę jedynie jako problem kosmetyczny, z którym nie można skutecznie walczyć. Zadaniem akcji jest, obok informowania o zagrożeniach jakie niesie ze sobą zakażenie wirusem, wskazanie sposobów skutecznego radzenia sobie z kolejnymi nawrotami opryszczki wargowej. Organizatorzy akcji chcą podkreślić, jak ważne, w przypadku opryszczki, jest posiadanie przy sobie skutecznego leku przeciwwirusowego. Zastosowany w możliwie najkrótszym czasie od pojawienia się pierwszych, wyczuwalnych objawów (swędzenie, pieczenie) hamuje namnażanie się wirusa i może uchronić przed wystąpieniem wykwitów. Natomiast użyty, gdy zmiany są już widoczne na skórze, powoduje skrócenie czasu choroby i złagodzenie jej przebiegu.

Wirus HSV, wywołujący opryszczkę, charakteryzuje się wyjątkową zdolnością do przemieszczania się od miejscowych zakończeń nerwów do zwojów rdzeniowych oraz do pozostawania w uśpieniu do czasu uaktywnienia go przez któryś z bodźców wyzwalających. Istnieją dwa typy wirusa: HSV 1 jest odpowiedzialny za powstawanie tzw. opryszczki wargowej (zmiany pojawiają się na wargach, błonach śluzowych jamy ustnej, twarzy i tułowiu) oraz HSV 2 odpowiedzialny za zmiany w obrębie narządów płciowych i pośladków.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez dotyk lub drogą kontaktów seksualnych. Wrotami infekcji dla HSV 1 są najczęściej błony śluzowe jamy ustnej i zmieniona chorobowo skóra twarzy.

Do najczęstszych czynników, wpływających na uaktywnienie się wirusa opryszczki należą:

- osłabienie odporności, wywołane np. grypą, przeziębieniem,
- przemęczenie i silny stres,
- promienie słoneczne,
- menstruacja,
- miejscowy uraz skóry

Wówczas, wirus ze zwojów nerwowych przedostaje się do wierzchnich warstw skóry, powodując wystąpienie bolesnych wykwitów.

- Uczucie mrowienia, swędzenie, przeczulica to pierwsze sygnały, które informują, że doszło do uaktywnienia wirusa opryszczki. Trzeba pamiętać, że pierwsza godzina, od czasu pojawienia się wspomnianych objawów, jest decydująca. Jak najszybsze podanie acyklowiru w formie doustnej hamuje wysiew zmian na skórze oraz zapobiega występowaniu powikłań - mówi dr Marcin Ambroziak, lekarz dermatolog, asystent w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie.

Mało kto wie, jak skutecznie radzić sobie z chorobą. Stosowane w opryszczce wargowej miejscowe leki takie, jak: kremy, żele, maści, plasterki oraz domowe sposoby łagodzą jedynie i zmniejszają objawy, ale nie zapobiegają nawrotom opryszczki. Aby rozpocząć skuteczną walkę z opryszczką, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, który zleci właściwą terapię.

Więcej o opryszczce dowiesz się ze strony: www.bezopryszczki.pl

Źródło:
, Kurier Poranny:Polacy nie leczą opryszczki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska