Orkiestra grała, a puszki robiły się ciężkie

  Orkiestra grała, a puszki robiły się ciężkie

  (dm), (km), (es), (mat)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu

  21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu ©Lech Kamiński

  Mroźna aura? Nic podobnego! To jest najgorętsza niedziela w roku. Po raz 21. zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Mieszkańcy nie żałowali pieniędzy. Co się u nas działo?
  21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu

  21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Toruniu ©Lech Kamiński

  Wczoraj w naszym regionie byliśmy uśmiechnięci, życzliwi, ale co najważniejsze - hojni. 21. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to jedyne w swoim rodzaju połączenie akcji charytatywnej z rozrywką w najlepszym wydaniu.

  Czytaj także: "Na gorąco": WOŚP. Otwórzmy serca, portfele i... rozum

  A jak organizatorzy i wolontariusze zachęcali do wspierania Orkiestry?

  W Toruniu nie brakowało atrakcji. Na Starówce można było przyjrzeć się z bliska efektownym pojazdom wojskowym, zobaczyć widowiskową akcję ratowniczą w wykonaniu toruńskich strażaków czy wykuć serduszko z lodowej bryły. Nie zabrakło tradycyjnej "ściskawy" i "światełka do nieba".

  - Jestem wolontariuszem już po raz siódmy - mówi Hubert Długołęcki, uczeń jednego z toruńskich liceów. - Z roku na rok obserwuję tego dnia prawdziwą erupcję entuzjazmu, na szczęście mieszkańcy Torunia nie szczędzą również pieniędzy. Puszki są co roku coraz cięższe - dodaje.

  - Nie ma czasu, jest gorąco ! - mówili wolontariusze w sztabie. - Licytacje idą świetnie, liczymy na to, że uda nam się pobić rekord z zeszłego roku - mówi Bartosz Adamczyk ze sztabu pomiędzy odbieraniem kolejnych telefonów.

  A jak wielki finał wyglądał w pozostałych miastach w regionie?

  W Golubiu-Dobrzyniu Wielka Orkiestra grała aż dwa dni. W sobotę w fantastycznej atmosferze mieszkańcy bawili się w golubskim domu kultury. Zajęte były wszystkie miejsca! Na scenie wystąpili m.in. miejscowy kabaret Wszystko Jedno oraz Maciej Czaczyk z zespołem. Laureat Must Be The Music na rzecz akcji Owsiaka licytował swoją najnowszą płytę. "Pod młotek" poszedł też krążek zespołu Loka, a za koszulkę golubsko-dobrzyńskiej grupy Katzenjammer udało się uzyskać aż 150 zł. Łącznie podczas sobotnich licytacji zebrano 500 zł. - To bardzo dużo, bo brała w nich udział głównie młodzież. Ale to nie koniec licytacji - mówił nam w niedzielę po południu Artur Niklewicz, dyrektor Domu Kultury. Pod wieczór orkiestra równie mocno zagrała w Zespole Szkół Miejskich i w pubie Spichrz.

  Z kolei w mieście i gminie Kowalewo Pomorskie sztab orkiestry o godz. 15 wysypał z puszek 4466 zł i 42 gr.

  W gminie Rypin organizatorzy postawili na sport. Mieszkańcy Skrwilna wrzucali pieniądze do puszek z czerwonymi serduszkami i... gorąco kibicowali. - Zaprosiliśmy ekipy z Torunia, Bydgoszczy, Warszawy - wylicza Tomasz Graczyk, który stał na czele skrwileńskiego sztabu. Najpierw na parkiecie hali zmierzyli się piłkarze, następnego dnia - siatkarze. Pieniądze na ratowanie dzieci i seniorów zbierali także rypinianie. Kto chciał wspomóc fundację Jurka Owsiaka, mógł znaleźć 40 wolontariuszy w głównych punktach miastach i w siedzibie "Bałtyku".

  W Brodnicy mieszkańcy też nie mogli narzekać na brak wrażeń. Każdy, kto chciał, mógł znaleźć dla siebie sposób, w jaki wesprze fundację Jurka Owsiaka. Można było wziąć udział w meczach, przyjść na pokazy ratownictwa na Duży Rynek, wziąć udział w koncertach, które organizowano w różnych miejscach miasta, m. in. Pubie Abażur czy Klubie Stajnia, wylicytować coś na aukcji czy po prostu wrzucić pieniążka do puszki jednego z wolontariuszy, którzy przez całą niedzielę chodzili po mieście. Gościem specjalnym tegorocznego finału WOŚP w Brodnicy była gwiazda muzyki bluesowej Martyna Jakubowicz.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018