https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ortofotomapy. Na podstawie tego dokumentu gospodarze nie mogą domagać się zmniejszenia opłat

Na podstawie ortofotomap nie można zmienić powierzchni działek rolnych - wyjaśnia Jacek Drzystek. - A tym samym nie można zmniejszyć wysokości podatku. By to zrobić, trzeba dostarczyć staroście dokumenty.
Na podstawie ortofotomap nie można zmienić powierzchni działek rolnych - wyjaśnia Jacek Drzystek. - A tym samym nie można zmniejszyć wysokości podatku. By to zrobić, trzeba dostarczyć staroście dokumenty.
- Skoro urzędnicy zabierają nam ziemię i zmniejszają dopłaty, to powinni też obniżyć podatek - uważają gospodarze z Pomorza i Kujaw.

O sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie na łamach “Gazety Pomorskiej". Podczas ubiegłorocznego naboru wniosków o dopałaty bezpośrednie, wielu gospodarzy otrzymało informacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że mają mniej ziemi niż zadeklarowali we wnioskach.

Różnice wynikają stąd, że agencja sprawdzając wielkość powierzchni gruntów rolnych zgłoszonych przez gospodarzy do dopłat, korzysta ze specjalnych zdjęć lotniczych i satelitarnych (ortofotomap). A rolnicy wpisując do wniosków dane dotyczące działek posługują się informacjami z ewidencji gruntów. A te są często już nieaktualne. Poza tym, zdjęcia wykonane przez satelity pochodzą z 2005 roku i od tego czasu na działkach wiele mogło się zmienić.

Jaka ziemia, taki podatek

Stanisławowi Gamelskiemu ze Złotowa (gm. Barcin) zmieniono wielkość działki o 9 arów. - Ziemi mam mniej, dostanę więc niższe dopłaty, a podatki płacę tak samo wysokie! - żalił się gospodarz.

Jacek Drzystek, geodeta powiatowy z Torunia wyjaśnia, że na podstawie ortofotomap z ARiMR nie można zmniejszyć powierzchni działek rolnych w ewidencji gruntów i budynków: - A tym samym te mapy nie są podstawą do zmiany wysokości podatku. Gmina nalicza go od powierzchni działek, które są wpisane do ewidencji gruntów i budynków.

By zmienić tę powierzchnię rolnik musi dostarczyć odpowiedniemu staroście wykaz zmian gruntowych, opracowany przez geodetę i na podstawie tego dokumentu obszar działki zostanie zmieniony. Starosta zawiadamia o tym gminę, a ta nalicza podatek od określonej na nowo powierzchni działki.

Drugie wyjście

Jest też inna droga. - Starosta może dokonać zmiany powierzchni działek przeprowadzając aktualizację ewidencji gruntów i budynków nie dla pojedynczych działek, lecz dla całych obrębów ewidencyjnych w ramach otrzymywanych dotacji z budżetu państwa - dodaje geodeta. - Ale dotacje są zbyt niskie, aby można było takie prace przeprowadzić.

Czy w tym roku historia się powtórzy i rolnicy otrzymają niższe dopłaty? Czekamy na Państwa głosy!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

~kocur~
mi zgineło 10 arów chyba agencja zalica cień drzew jako nieużytki i czy pomiary uwzględniają wysokosc na terenie pagórkowatym

na każdym załączniku graficznym dostarczanym przez ARiMR jako załącznik do wniosku możesz nanieść swoje poprawki. Więc jeżeli nie zaznaczyłeś jakichkolwiek poprawek to ARiMR uważa, że się zgadzasz z ich ortofotomapami więc nie miej uwag do ARiMR tylko do siebie, że nie przeczytałeś dobrze instrukcji wypełniania wniosku. Ta instrukcja ma kilkadziesiąt stron i sprowadza się właśnie do jednego stwierdzenia: "jeżeli masz jakieś uwagi do załacznika graficznego nanieś swoje poprawki" po naniesieniu poprawek ARIMR uwzględni te Twoje poprawki o ile będzie mogła
r
rolnik
mi zgineło 10 arów chyba agencja zalica cień drzew jako nieużytki i czy pomiary uwzględniają wysokosc na terenie pagórkowatym
~kocur~
tak najlepszy geodeta w pisaniu bzdur
G
Geodeta
chyba największy nieudacznik spośród geodetów! a ty to pewnie sam o sobie piszesz co? bo nie słyszałem jeszcze dobrego słowa o jego kompetencjach
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska