Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzechowa biżuteria i zioła. Targi w toruńskim "etnografiku" [zdjęcia]

es
Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Młody Toruń" był jedną z atrakcji wojewódzkich targów ekonomii społecznej w Toruniu
Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Młody Toruń" był jedną z atrakcji wojewódzkich targów ekonomii społecznej w Toruniu es
Ekipy, które działają pod szyldem ekonomii społecznej, zaprezentowały się w Toruniu. Większość przyjechała ze wsi.
Te obrazy przyjechały z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie.

Na ludowo. Targi ekonomii społecznej w Toruniu

- Z cztery lata temu wpadło nam do głowy, że prawie każde gospodarstwo ma dostęp do orzechów. Czy to do leszczyny, czy orzechów włoskich - opowiada Joanna Frączek. - Stąd zrodził się pomysł na biżuterię z orzechów, potrawy z orzechami, orzechowy dżem. I naszą wioskę tematyczną.

Mieszkanki Podzamku Golubskiego stawiły się na wojewódzkich targach ekonomii społecznej. Spotkanie zostało zorganizowane w toruńskim muzeum etnograficznym (w ramach V forum ekonomii społecznej).

Macikowo - Wieś Maciejowej Duszy

Swoje produkty i usługi przedstawiło 26 podmiotów ekonomii społecznej z Kujawsko-Pomorskiego. Większość ekip przyjechała z terenów wiejskich.

Wśród uczestników spotkaliśmy energiczne panie z Macikowa pod Golubiem Dobrzyniem. To właśnie ich miejscowość jest Wsią Maciejowej Duszy. - Początkowo działałyśmy wyłącznie jako Koło Gospodyń Wiejskich. Ale pomyślałyśmy: przecież można zdobywać większe środki na realizację naszych pomysłów - wspomina Urszula Arentowicz, która stoi na czele Stowarzyszenia Przyjaciół Macikowa i okolic.

Forum Rolnicze Gazety Pomorskiej - specjalistyczne wykłady, informacje merytoryczne oraz dyskusje panelowe.

A pomysłów im nie brakuje. Kto zajrzy do ich wsi tematycznej, pozna różnorodne gatunki ziół, będzie miał okazję wyklejać obrazki z ziarna, pisać gęsim piórem czy ... rzucać jajkiem do celu.

Jak oceniają imprezę goście?

- Załapałam się na zwiedzanie muzeum etnograficznego z przewodniczką - dzieli się wrażeniami pani Anna, torunianka. - Mieliśmy okazję zajrzeć do dwóch dużych chat. Jestem zaskoczona, że w ich wnętrzach znajduje się tak wiele eksponatów. Szczególnie spodobały mi się dewocjonalia.

- Oj, nie zamieniłabym się z tamtymi gospodyniami. Widać, że nie żyło im się komfortowo - dodaje pani Aleksandra, kolejna ze zwiedzających. - I pomyśleć, że zwiedzaliśmy bogate chaty.

Wśród wystawców pojawili się m.in. osoby związane z wąbrzeskim warsztatem terapii zajęciowej, toruńska galeria "Przydasie" Fundacji Feniks, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Węgiersku.

Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!

Oprócz lokalnych przysmaków i prac rękodzielników, nie zabrakło występów. Na deskach amfiteatru zaprezentowały się m.in. kapela "Dolina Drwęcy", zespół taneczny "Baby Jagi", zespół pieśni i tańca "Młody Toruń" czy "Avalon" - specjaliści od tańca irlandzkiego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska