Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orzeł wypięknieje, flaga odzyska kolor

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Jak twierdzą eksperci, na których powołuje się resort kultury, należy uporządkować, a nawet na nowo określić, symbole polskiej państwowości.
Jak twierdzą eksperci, na których powołuje się resort kultury, należy uporządkować, a nawet na nowo określić, symbole polskiej państwowości. Szymon Starnawski
Nie mamy godła państwowego, tylko herb - podkreślają heraldycy. Orzeł ma dostać inną koronę, a jego wzór zostanie uproszczony.

Minister kultury i specjaliści w dziedzinie heraldyki wzięli pod lupę nasze symbole narodowe. Do 11 listopada 2018 roku - jak ustaliła „Rzeczpospolita” - ma być gotowa znowelizowana ustawa o „godle, barwach i hymnie RP”.

O co chodzi? Jak twierdzą eksperci, na których powołuje się resort kultury, należy uporządkować, a nawet na nowo określić, symbole polskiej państwowości. Nad projektem nowej ustawy ma się pochylić minister razem ze specjalistami z Komisji Heraldycznej działającej przy MSWiA.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Jeżeli chodzi o flagę, pozostanie biało-czerwona. W znowelizowanej ustawie mają się jednak znaleźć przepisy określające, w jaki sposób uzyskać barwy służące do pofarbowania flagi. - Zapisy obowiązujące obecnie są praktycznie nieprzetłumaczalne na żadne stosowane teraz nośniki - tłumaczy Alfred Znamierowski, członek komisji heraldycznej, weksykolog, historyk i dziennikarz.

Okazuje się bowiem, że przepisy, według których należy uzyskiwać biel i czerwień określone w systemie Międzynarodowej Komisji do Spraw Oświetlenia, nie przystają do obecnie stosowanych... tkanin, z których produkuje się flagi. Zasady te określono dla materiałów na bazie wełny.

- Flagi są robione z materiałów sztucznych. I są drukowane. Do druku się nadają te określenia wartości barw w systemach, które mamy w komputerach - tłumaczy Znamierow-ski. - Mnóstwo internautów próbowało już przerobić barwę czerwoną określoną w ustawie na dostępną w systemach drukarki. Nikomu się to nie udało. Wychodzą z tego jakieś brudy. Zarówno przy bieli, jak i przy czerwieni.

„Artysta w kuchni” odc. 1 Zobacz jak gotują Kałamaga i Żurawlewa

Należy też, zdaniem ekspertów, poprawić wizerunek orła. - Przede wszystkim nie mówimy tu o godle państwowym - wyjaśnia Alfred Znamierowski. - Takie określenie pojawiło się najpierw w konstytucji stalinowskiej z 1952 roku, potem powtórzono to w konstytucji z roku 1997. To tak naprawdę nie godło, a herb państwowy.

Stosowany obecnie w graficznych przedstawieniach herbu „orzeł biały” to w istocie - jak podkreśla Znamierowski - wzór reliefu wypukłego. A nie heraldycznej kompozycji dwuwymiarowej.

Relief orła zaprojektował w 1927 roku architekt prof. Zygmunt Kamiński, malarz, wykładowca Politechniki Warszawskiej . - Zrobił płaskorzeźbę, jako wzór herbu - mówi Znamierowski. - Popełnił kilka bardzo poważnych błędów w heraldyce, bo się na tym nie znał, na przykład całe łapy orła zawsze były złote, a u Kamińskiego są białe ze złotymi tylko pazurkami. Umieścił na jego skrzydłach przepaskę, która zniknęła już na początku XVI w. Powinna być złota i mieć na zakończeniach trójliść, a ma gwiazdki. Koronę zrobił bez prześwitów. Takiej ani w heraldyce, ani w rzeczywistości nigdzie na świecie nie było.

Orzeł ma zostać przerobiony graficznie, tak by nie było na nim widać charakterystycznych widocznych obecnie półcieni. Za graficzne przedstawienie wzorca z reliefu Kamińskiego odpowiadał Andrzej Heidrich, grafik, projektant banknotów serii „Wielcy Polacy” z lat 1974-1996. Wzorzec Kamińskiego przez Heidricha został tylko w paru miejscach lekko zmieniony.

W Senacie powstał za to pomysł przywrócenia Chorągwi Rzeczypospolitej, która stanowiłaby jednocześnie Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej. Powstała już w tej sprawie specjalna petycja. - Chorągiew to drzewiec, płachta o precyzyjnie określonych wymiarach, barwach - mówi senator Jan Rulewski. - Petycja została już skierowana do Senatu. Zdania są podzielone. Faktem jest, że Kancelaria Prezydenta przedtem nie zajmowała się tą sprawą - dodaje.

Chorągiew została wprowadzona w 1919 roku, przysługiwała Naczelnikowi Państwa. To płat tkaniny w barwie czerwonej z orłem na środku w tzw. wężyku generalskim.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
W programie między innymi o: skandalu podczas MP w Grudziądzu, szalonym rzucie w przerwie meczu we Włocławku i wypadku z udziałem czołgu w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska