Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle Słowackiego i Jana Pawła w Sępólnie najniebezpieczniejsze. Tak uważają młodzi

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Młodzi wskazali Osiedle Słowackiego to jedno z niebezpieczniejszych miejsc w Sępólnie
Młodzi wskazali Osiedle Słowackiego to jedno z niebezpieczniejszych miejsc w Sępólnie Sandra Szymańska
Taki obraz miasta wynika z diagnozy przeprowadzonej wśród uczniów przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie. Dzieci i młodzież nie czują się bezpiecznie na dwóch największych osiedlach w mieście.

Pracownicy OPS poddali analizie 258 ankiet wypełnionych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjum, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Pytania dotyczyły m. in. bezpieczeństwa na terenie gminy.

Wyniki przedstawiono w raporcie diagnoz lokalnych zagrożeń społecznych na terenie gminy, który jest jednym z rozdziałów Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2020, który radni mają przyjąć na najbliższej sesji rady miejskiej.

Niebezpiecznie na osiedlach

Na pytanie, czy młodzież i dzieci uważają Sępólno Krajeńskie za bezpiecznie 137 osób odpowiedziało, że tak. 45 badanych uważa, że miasto nie jest bezpieczne. Zdania na ten temat nie ma 70 ankietowanych.
Gdy badani mieli wskazać miejsca najbardziej niebezpieczne wskazali Osiedle Słowackiego i Osiedle Jana Pawła II. Po kilka osób podało, że do takich miejsc zaliczyć można ulice: Wojska Polskiego, Odrodzenia, Podgórną, Jeziorną, Konopnickiej, Lipową, Chojnicką, Młyńską, Sienkiewicza, Plac Wolności i Baczyńskiego.

53% ankietowanych uczniów uważa, że Sępólno Krajeńskie jest miastem bezpiecznym, ale ich zdaniem osiedla takie nie są

Ci, którzy określili inne konkretne miejsca, które, ich zdaniem, nie należą do bezpiecznych wskazali te paradoksalnie promowane przez gminę, czyli tzw. wesołe miasteczko na Placu Przyjaźni, plaże (stara i nowa), promenada, molo, Krajna Arena i Eko-Baza. 47 osób nie wskazało żadnego niebezpiecznego miejsca.

Policja i monitoring

Młodzi mają pomysł na to, jak poprawić bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej. Podkreślają, by miejsca te patrolowali wykwalifikowani policjanci przy wsparciu Straży Miejskiej. Picie napojów alkoholowych powinno być bardziej karane mandatami.

Zobacz też: Centrum miasta miejscem nieobyczajnych zachowań. Piją alkohol, załatwiają potrzeby fizjologiczne "pod chmurką"...

Poprawę bezpieczeństwa według nich zapewniłbymiejski monitoring. Chcieliby również by powstał Skate Park dla dzieci i młodzieży, które byłoby dla nich miejscem, gdzie bezpiecznie mogą spędzić czas.

Na zadane pytanie pojawiały się też odpowiedzi „wywalić wszystkich bezdomnych” i „żeby nie było ćpunów”. Młodzież nie czuje się bezpiecznie, gdy spotyka takie osoby na swojej drodze.

Gdzie w województwie kujawsko-pomorskim dokonano największej liczby przestępstw? Które miasta i powiaty w regionie są najniebezpieczniejsze? Dane z GUS pochodzące z powiatów z 2018 roku pozwoliły stworzyć ranking miasta z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Jak wypadło woj. kujawsko-pomorskie? Zobacz TOP 20 najniebezpieczniejszych miast w regionie  na kolejnych slajdach >>>

Najniebezpieczniejsze miasta w Kujawsko-Pomorskiem. Tu popeł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska