Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiek. Wczesne wykrycie, to długie życie

Tekst i fot. Marek Ewertowski
Anna Czachowska: - W poczekalni tłok, na badanie zapisało się 110 osób.
Anna Czachowska: - W poczekalni tłok, na badanie zapisało się 110 osób. Marek Ewertowski
Mieszkańcy gminy tłumnie przybyli do gminnej przychodni zdrowia, na profilaktyczne badanie skóry. Z oferty skorzystało 97 pacjentów.

Gmina Osiek już od dwóch lat, korzysta z oferty zarządu województwa dotyczącej profilaktyki zdrowia. Na bezpłatne badania profilaktyczne, prowadzone przez lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy mieszkańcy stawili się tłumnie.

- W ubiegłym roku przyjechali do nas lekarze badający objawy raka jelita grubego. W czasie dożynek wiele osób wypełniło ankiety. Niedawno mieszkańcy mieli możliwość badania układu oddechowego, a obecnie wizytę złożyły nam trzy lekarki, biorące udział w Regionalnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Skóry - informuje Anna Czachowska, pielęgniarka środowiskowa i główny organizator gminnych badań.

- Profilaktyka jest najważniejsza
Przekonało się o tym już wiele osób w gminie. W poczekalni tłok. Na listy przyjęć wpisało się ponad 110 osób.

Celem programu jest wczesne wykrycie nowotworów skóry. Niebagatelne znaczenie ma także zwiększenie świadomości zdrowotnej mieszkańców w zakresie nowotworów skóry i odpowiedniego zabezpieczania jej przed promieniowaniem słonecznym. Program ma charakter wieloletni. Osoby z wykrytymi zmianami kierowane są do Katedry i Kliniki Dermatologii celem dalszej diagnostyki.

- Jeździmy do wielu miejscowości i badamy pacjentów. Uczymy właściwej kontroli własnego ciała. Wczesne wykrycie, to szansa na wyleczenie raka skóry - mówi Magdalena Łuczak, lekarz dermatolog.

Duża ilość znamion barwnikowych to powód do obaw. Czerniak złośliwy powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Zdaniem lekarzy istnieją osoby, które są szczególnie narażone na zachorowanie. Są to osoby z jasną karnacją, o włosach blond lub rudych i niebieskich oczach.

Głównie ze względu na mniejszą zawartość barwnika (melaniny), a także korzystające często z solarium i lamp kwarcowych, z licznymi znamionami barwnikowymi, nie stosujące lub niewłaściwie korzystające z ochrony przeciwsłonecznej.

- Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane. Cieszy mnie to, że mieszkańcy wsi
zaczynają doceniać konieczność
badań i dbałość o własne zdrowie. Dzisi
aj lekarki zaniepokoiły się zmianami na skórze u trzynastu osób. Dostały one skierowanie do szpitala w Bydgoszczy - dodaje pielęgniarka.

Na kolejna propozycje badań mammograficznych, które przeprowadzone zostaną w kwietniu zapisało się już 80 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska