
Kategoria: Kultura
Przemysław Kozłowski rzeźbiarz, twórca szopek bożonarodzeniowych.
Jego szopki prezentowane były w Przysieku, Żninie, Bydgoszczy (na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego), a także w Nakle, Zamościu, Sicienku, Szubinie i Mroczy. - Moja rekordowa szopka została wykonana z 60 800 zapałek. Zajęło mi to cztery miesiące. Jestem z tej szopki bardzo dumny - mówi pan Przemek.
Przez wiele lat mieszkał w Grzecznej Pannie koło Szubina. Teraz tworzy w gminie Sicienko. Wielokrotnie nagradzano go za działalność artystyczną. Jest członkiem grupy artystów, plastyków „Plama’S” w Szubinie. Współorganizował plener malarski w Murucinie. Został nominowany za całokształt działalności artystycznej. - Nie wiem, kto mnie zgłosił do plebiscytu „Osobowość Roku 2018”. Niemniej jest mi bardzo miło, że moja działalność została doceniona. Spotykam się z wieloma wyrazami sympatii. Ludzie mi gratulują, mówią, że trzymają za mnie kciuki. Bardzo dziękuję za każdy oddany głos. Szczególne słowa podziękowania należą się moim bliskim, rodzinie z Bydgoszczy, artystom z „Plama’S”, a także znajomym z Szubina, Nakła, Dziewierzewa, Słupowa. Na nominację zareagowała też moja gmina. Gdy byłem ostatnio w Urzędzie Gminy w Sicienku, to od kilku osób usłyszałem, że życzą mi wygranej w plebiscycie - mówi Przemysław Kozłowski.

Kategoria: Kultura
Joanna Miś-Fudali, tancerka, pedagog, choreograf, nominowana za „liczne sukcesy prowadzonego od 25 lat Teatru Tańca Akro oraz stworzenie w Toruniu Festiwalu Tańca Sfera Ruchu”;
Twórczyni koncepcji artystycznej Teatru Tańca AKRO, metody pracy z zespołem oraz reżyser tanecznych spektakli zespołu. Współtwórczyni Projektu PańFu. Dyrektor festiwalu Sfera Ruchu_Toruń.
Ukończyła Pedagogikę kulturalno-oświatową, specjalność: taniec w Zielonej Górze oraz Podyplomowe Studia w zakresie fizjoprofilaktyki i korektywy w Warszawie. Na co dzień związana z Młodzieżowym Domem Kultury w Toruniu, prowadzi warsztaty w kraju i zagranicą.
Trzykrotnie, w latach 1999, 2011 oraz 2017, otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, w roku 2013 Nagrodę Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, a w 2018 roku Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.
W sezonie 2012/2013 współpracowała z izraelskim tancerzem i choreografem Iradem Mazliahem. Efektem tego wspólnego projektu był spektakl Jak robi koń. W 2013 roku stworzyła z Martą Pańką duet Szeptem, który wygrał polskie eliminacje do międzynarodowego SoloDuo Dance Festival i został zaprezentowany podczas finału festiwalu w Budapeszcie w styczniu 2014 roku. Duet Szeptem został także wyróżniony nagrodą główną podczas konkursu choreograficznego 3..2..1 TANIEC! w Krakowie w lutym 2014 roku.
W 2017 roku wraz z Martą Pańką stworzyła dwa spektakle: duet zatytułowany „Mijanie”, który otrzymał pierwsze miejsce w konkursie choreograficznym "The Essence of Motion" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta w Tarnowie oraz „Ślady”, który zdobył wyróżnienie i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu SoloDuo w Budapeszcie.
Joanna Miś-Fudali jest otwarta na nowe inicjatywy, podejmuje współpracę z różnymi środowiskami, m.in. prowadzi zajęcia z seniorami. Niewątpliwie „zaraża” pasją do tańca, otacza się ludźmi pochłoniętymi pracą nad doskonaleniem swojego ciała i ducha. Obserwuje życie codzienne i z niego czerpie inspirację do swoich spektakli. Stworzyła ponad 70 choreografii. Wiele z nich zostało nagrodzonych na ogólnopolskich konkursach i przeglądach.

Kategoria: Kultura
Ewa Bińczyk nominowana za "wydanie książki "Epoka człowiek.Retoryka i marazm antropocenu", która zbiera bardzo dobre recenzje", prof. UMK

Kategoria: Kultura
Anna Maślak nominowana za "znakomite zarządzanie Olenderskim Parkiem Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce oraz organizację ciekawych imprez kulturalnych w Parku".