Osoby z niepełnosprawnościami mają zwykle jakieś trudności, które utrudniają im codzienne życie. Niepełnosprawność to stan, w którym osoba nie jest w stanie samodzielnie prowadzić normalnego życia z powodu wrodzonego lub nabytego upośledzenia fizycznego lub psychicznego. Definicja ta różni się w różnych dziedzinach, takich jak prawo czy psychologia.
- Przeczytaj: Osoby z tymi schorzeniami mają prawo do renty. Oto kiedy przysługuje renta
Orzeczenie o niepełnosprawności - co to jest?
Orzeczenie o niepełnosprawności to formalny dokument potwierdzający, że dana osoba jest niepełnosprawna. Na jego podstawie można ubiegać się o różne świadczenia, ulgi i uprawnienia. Warto zaznaczyć, że orzeczenie o niepełnosprawności różni się od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:
- znaczny
- umiarkowany
- lekki
Zgodnie z obowiązującym prawem, ocena stanu zdrowia nie jest jedynym kryterium niepełnosprawności. Orzecznictwo uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, psychiczne, jak i społeczne funkcjonowania chorego. Wystąpienie jednego z tych elementów, np. naruszenia sprawności organizmu, nie musi automatycznie oznaczać niepełnosprawności.
Przy tych chorobach możemy dostać orzeczenie o niepełnosprawności
Orzeczenie o niepełnosprawności może zapewnić dostęp do specjalistycznego leczenia, rehabilitacji oraz wsparcia finansowego. Każda z tych chorób może poważnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie osoby chorej.
Wśród schorzeń przy których dostaje się orzeczenie o niepełnosprawności jest między innymi całościowe zaburzenia rozwojowe, powstałe przed 16 rokiem życia, z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz stereotypiami zachowań, zainteresowań i aktywności o co najmniej umiarkowanym stopniu nasilenia. W galerii poniżej zobaczcie, jakie jeszcze choroby uprawniają do orzeczenia: