- Sytuacja jest poważna. Wcześniej jakoś próbowaliśmy sobie radzić, ale od miesiąca nie mamy już blankietów i nie wiemy kiedy je dostaniemy – mówi Elżbieta Wiśniewska, szefowa zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności we Włocławku.
Frustracja we Włocławku
Włocławski zespół wydawał dotąd około 100 pozwoleń miesięcznie.
- Niedawno dostaliśmy odpowiedź na pismo, które wysłaliśmy w czerwcu – relacjonuje Elżbieta Wiśniewska. - Prosiliśmy w nim o pilną realizację naszego zamówienia. Dostaliśmy odpowiedź , że... odpowiedź dostaniemy, kiedy tylko ministerstwo będzie miało informacje. To jest frustrujące, bo przecież od nas wymaga się terminowości.
Miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności w Toruniu przekazał informacje, że choć nie ma aktualnie problemu z dostępnością blankietów kart parkingowych, to niebawem problem może się pojawić.
- Szacujemy, że posiadane zapasy blankietów kart parkingowych wystarczą do końca listopada – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prezydenta Torunia. - Niepokojący jest jednak fakt, że złożone zamówienie na blankiety kart parkingowych 1 sierpnia do chwili obecnej nie zostało zaakceptowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a tym samym przekazane do realizacji.
Bydgoszcz i Grudziądz wydają na bieżąco
W komfortowej sytuacji jest Bydgoszcz.
- Mamy zapas, przez pewien czas nie wydawaliśmy, ale w końcu dostaliśmy zamówione karty i na razie na pewno ich nie zabraknie, więc można wysyłać ludzi do nas, bo wnioski można składać w dowolnym zespole – usłyszeliśmy w bydgoskim zespole do spraw orzekania niepełnosprawności.
Blankiety zdołał zabezpieczyć sobie również Grudziądz: - Wydajemy je na bieżąco i na razie nie powinno zabraknąć – mówi rzecznik grudziądzkiego magistratu Karol Piernicki.
Na mocy specustawy covidowej, orzeczenia o niepełnosprawności, które straciły ważność między 9 grudnia 2019 a 29 września 2024 roku, zostały automatycznie przedłużone do 30 września 2024 roku. Po tej dacie, blisko 399 tysięcy osób będzie musiało ubiegać się o nowe orzeczenia, aby zachować prawo do świadczeń i przywilejów związanych z niepełnosprawnością, w tym możliwość korzystania z kart parkingowych.
Bo nie skończyli przetargu
Miejskie i powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności każdego roku muszą przewidzieć zapotrzebowanie na blankiety kart parkingowych, które zamawiają w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Karty są centralnie drukowane na zlecenie ministerstwa. Dlaczego zatem zabrakło kartoników?
Ministerstwo wyjaśniło zespołom, że chodzi o procedurę przetargową w sprawie „produkcji i dystrybucji blankietów kart parkingowych”. Zwróciliśmy się do resortu z pytaniem o to jak długo sprawa będzie się jeszcze przeciągać. Odpowiedzi na razie nie otrzymaliśmy.
Tymczasem, aby radzić sobie z problemem, zespoły usiłują wypożyczać blankiety w innych ośrodkach. Ale problem dotknął trak wielu ośrodków w Polsce, że jest z tym coraz trudniej.
800 złotych za brak pozwolenia
A czas nagli - tylko z ważnym dokumentem osoby z niepełnosprawnością będą mogły kontynuować korzystanie ze świadczeń i przywilejów. Brak ważnej karty parkingowej może mieć dotkliwe konsekwencje dla kierowców. Zajmowanie miejsc parkingowych dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami, tzw. "kopert", bez aktualnej karty może skutkować mandatem w wysokości 800 złotych oraz przyznaniem 6 punktów karnych.
