Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP to już rodzinna tradycja

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Zbigniew Wiśniewski jest jednym z twórców Muzeum OSP w Solcu. To jedyna taka placówka w województwie kujawsko-pomorskim
Zbigniew Wiśniewski jest jednym z twórców Muzeum OSP w Solcu. To jedyna taka placówka w województwie kujawsko-pomorskim Maja Stankiewicz
- Rodzina Wiśniewskich kojarzy się w Solcu Kujawskim głównie z Ochotniczą Strażą Pożarną. - Tatę zdegradowano, bo wyrzucił z wozu pijanego sekretarza partii - mówi Zbigniew Wiśniewski.

W rodzinie Wiśniewskich strażaków wielu. Zbigniew Wiśniewski od ponad 40 lat jest naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu Kujawskim. Przyznaje, że służba w straży to rodzinna tradycja.

Jedenaście lat naczelnikiem soleckiej straży był też tata Zbigniewa Wiśniewskiego - Kazimierz. W latach 60. został jednak zdegradowany z powodu incydentu z udziałem sekretarza partii. Potem pełnił jeszcze funkcje gospodarza jednostki i zastępcy naczelnika. Był też członkiem zarządu OSP Solec. Na stanowisko naczelnika już jednak nie wrócił. W straży służyli też stryj i wuj Zbigniewa Wiśniewskiego oraz jego trzej bracia.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Dzieci też połknęły bakcyla. - Córka grała w strażackiej orkiestrze, a syn Łukasz - żartuje ojciec - właściwie od dziecka był strażakiem, niemal urodził się w budynku naszej OSP.

Strażakiem Łukasz Wiśniewski jest do dziś. Skończył szkołę aspirantów i służy zawodowo w fordońskiej jednostce PSP. Ale z działalności w OSP nie zrezygnował. Gdy syrena zawyje razem z innymi druhami biegnie na ratunek. W naszym plebiscycie na Strażaka Roku jest wśród liderów.

Zobacz także:Strażak Kujaw i Pomorza - plebiscyt Gazety Pomorskiej

Chlubą miejscowych strażaków i oczkiem w głowie naczelnika Wiśniewskiego jest Muzeum OSP. To jedyna taka placówka w regionie. Otwarto ją jesienią 2011 r., podczas obchodów 125 -lecia soleckiej OSP. Bez liku jest pucharów, dyplomów i nagród zdobytych przez strażaków. Wrażenie robi bogata kolekcja mundurów członków soleckiej straży i mundurów historycznych. Obejrzeć można nawet kilkanaście prac magisterskich i doktoranckich dotyczących OSP Solec.

Muzeum urządzono w poniemieckim baraku, który Rosjanie po wojnie przekazali strażakom na świetlicę. - Później była tu kawiarnia GS-u. Odbywały się dyskoteki i zabawy. Przez jakiś czas pomieszczenia stały puste. Dzięki sponsorom udało się przeprowadzić kapitalny remont i stworzyć muzeum - opowiada naczelnik Wiśniewski.

INFO Z POLSKI odc. 32 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (21-27. kwietnia 2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska