Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia szansa na pozostanie w "starym" systemie. W gminie Płużnica można do końca marca złożyć wniosek na instalację OZE

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Joanna Urbaniec/Polska Press
Gmina Płużnica w powiecie wąbrzeskim w związku ze zmianą przepisów ogłasza w trybie pilnym nabór uczestników projektu "Budowa mikroinstalacji OZE na terenie gminy Płużnica". Ci, którzy złożą wniosek do końca marca 2022 r. będą płacić mniej za prąd.
od 16 lat

Zmiany przepisów są mniej korzystne dla produkujących energię, ale mają zabezpieczyć przed nadprodukcją

Pod koniec 2021 r. zmienione zostały przepisy dotyczące osób, które produkują energię elektryczną na własne potrzeby. Dotychczas obowiązuje system opustów, czyli odbioru nadwyżek prądu w ciągu roku, gdzie ilość odbieranej nadwyżki jest zależna od wielkości instalacji fotowoltaicznych. Za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,8 kWh (instalacja o mocy do 10 kW), a za każdą 1 kWh oddaną do sieci można odebrać 0,7 kWh (instalacja większa niż 10 kW).

Od 1 kwietnia 2022 r. te rozwiązania zostaną zastąpione przez tzw. "net-billing", czyli rozliczenia z uwzględnieniem wartości rynkowej energii elektrycznej. W nowym systemie prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii wprowadzonej do sieci po określonej cenie, a za energię pobraną będą płacić jak inni odbiorcy. W nowym systemie "net-billing" pieniądze ze sprzedaży nadwyżki energii z fotowoltaiki będą znajdować się w depozycie przez okres 12 miesięcy. Prosument będzie mógł płacić nimi za zużytą energię, a środki, które pozostaną niewykorzystane, będą mu wypłacane. Ograniczona będzie jednak wysokość wypłacanej kwoty do maksymalnie 20% wartości prądu, który został wprowadzony do sieci w danym miesiącu. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym przewymiarowywaniem instalacji i nadprodukcją. Wyprodukowane nadwyżki będą sprzedawane po średniej cenie rynkowej z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 r. - po średniej cenie godzinowej. Oznacza to, że gdy instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała więcej prądu, to wygenerowane zostaną nadwyżki energii, które będzie można sprzedać operatorowi, a w okresie, gdy instalacja będzie produkowała mniej energii, to trzeba będzie ją kupić. W praktyce, energia sprzedawana przez prosumenta może być tańsza niż kupowana.

Osoby z gminy Płużnica, które się pospieszą, będą mogły zostać w systemie opustów

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. dotychczasowi prosumenci, jak również ci, którzy do 31 marca 2022 r. złożą kompletne i poprawne zgłoszenie do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, pozostaną w systemie opustów. Będą mogli z niego korzystać przez okres kolejnych 15 lat.

- Jest to ostatnia szansa na skorzystanie z statusu prosumenta i przez kolejne 15 lat otrzymywanie stosownych opustów. W tym systemie prosument odbiera w ciągu roku 80 proc. energii wprowadzonej do sieci, gdy ma instalację do 10 kW. Od tej energii nie płaci opłat dystrybucyjnych i zmiennych w rachunku za prąd. W nowym systemie już tak nie będzie. Ponadto w ramach projektu uczestnik płaci jedynie 50% kosztów instalacji. Druga połowa pokrywana jest przez gminę, z dotacją ze środków Unii Europejskiej. W obecnie realizowanym projekcie, uczestnicy płacili średnio 2 000 zł brutto za 1 kWp zainstalowanej mocy paneli fotowoltaicznych

- mówi Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica.

Aby zatem mieć prawo do rozliczenia w systemie opustu, należy do 31 marca 2022 r. dokonać kompletnego i poprawnego zgłoszenia o przyłączenie instalacji. W związku z tym, gmina Płużnica ogłasza w trybie pilnym nabór uczestników projektu "Budowa mikroinstalacji OZE na terenie gminy Płużnica". Formularz wniosku można pobrać na stronie www.pluznica.pl w zakładce "wnioski" pod tym linkiem, a wniosek mogą złożyć mieszkańcy gminy Płużnica będący właścicielami budynków mieszkalnych, nie posiadający zaległości finansowych na rzecz gminy. W projekcie możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i kolektorów do podgrzewania wody.

Przeciwne tym szybkim zmianom zasad rozliczania producentów zielonej energii były samorządy, w tym gmina Płużnica. Dzięki temu, że głos samorządów został usłyszany, 27 stycznia 2022 r. dokonano zmian ustawy o odnawialnych źródłach energii, zgodnie którymi gminy będą mogły na "starych" zasadach przyłączać do sieci energetycznej instalacje fotowoltaiczne do 31 grudnia 2023 r. Warunkiem skorzystania z tej możliwości jest jednak podpisanie umowy z mieszkańcem gminy już teraz, dlatego mieszkańcy muszą szybko podjąć decyzję o złożeniu takiego wniosku o budowę mikroinstalacji OZE na terenie gminy Płużnica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska