Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrowite. Świątynie bliskiego regionu - kościół i kaplica

Bogumił Drogorób
Bogumił Drogorób
Miejscowości o tej nazwie jest sporo w kujawsko-pomorskiem, w diecezji toruńskiej. Ostrowite koło Jabłonowa Pomorskiego wyróżnia kościół pod wezwaniem Św. Jakuba Apostoła.

Proboszczem parafii jest ks. Marek Rengiel

Proboszczem parafii jest ks. Marek Rengiel

Nabożeństwa w niedziele o 8.30 i 10.30, w dni powszednie o 18 (we wtorki i czwartki o godz. 8)
Biuro parafialne czynne po każdym nabożeństwie.
Kontakt - tel. 56/474 58 69

Obszar parafii położony jest na wschodnim skraju Pojezierza Brodnickiego. W źródłach Ostrowite występowało jako: Schildern, Schilden, Schilderne (1414 r.), Ostrowite (1570 r.). Ten kontekst historyczny i nazewniczy też odróżnia Ostrowite koło Jabłonowa Pomorskiego od innych miejscowości o tej samej nazwie.

Dobra ostrowickie należały do komturstwa brodnickiego, następnie do pokrzywieńskiego, także radzyńskiego. Najstarsza wzmianka o Ostrowitem pochodzi z 1414 r. i dotyczy szkód jakie poniosła osada w czasie wojny polsko-krzyżackiej. W 1431 r. wielki mistrz Paweł Russdorf nadał Konradowi Grunbergowi wieś na prawie magdeburskim.

Parafia sięga korzeniami początku XIV w. Powstała jako obszar wydzielony z parafii w Płowężu.
Kościół pochodzi z pierwszej połowy XIV w. i od średniowiecza występuje pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Został zniszczony w latach 1410-1413. W XVII w. dobudowano barokową zakrystię.

Wyposażenie kościoła w przewadze późnobarokowe i regencyjne.

Do parafii należy kaplica w Wardęgowie p.w. Niepokalanego Serca Maryi Panny. Kult Matki Boskiej Wardęgowskiej - dziś jest tam również sanktuarium - związany jest z wydarzeniem z 1719 r., kiedy to w miejscu obecnej kaplicy, na skraju wsi Wardęgowo, małemu chłopcu objawiła się Matka Boska. Na wieść o objawieniu zaczeły przybywać do wioski rzesze pielgrzymów. W calu zbadania niezwykłości zdarzenia ówczesny biskup chełmiński Jan Kazimierz Bokum 11 marca 1720 r. delegował do Wardęgowa specjalna komisję kierowana przez dziekana nowomiejskiego ks. Jana Ewertowskiego. Na miejscu rzekomego objawienia stwierdzono obecność wiernych odprawiających nabożeństwa do Matki Boskiej. Komisja przesłuchała osiem osób, w tym chłopca, będącego naocznym świadkiem objawienia. Zgromadzone fakty były niewystarczające, aby przekonać ją o prawdziwości zdarzenia. Protokół w tej sprawie przekazano biskupowi. Zakazano gromadzenia się ludziom na nabożeństwa, a kaplicę zamknięto o opieczętowano.

Pielgrzymi gromadzili się jednak w dalszym ciągu. Tak jest do dziś. Przez lata w dorocznych uroczystościach uczestniczyli duchowni z biskupami chełmińskim na czele.

Parafia Ostrowite należy do diecezji toruńskiej.

* W przygotowaniu materiału skorzystałem z publikacji zbiorowej "Diecezja toruńska. Historia i teraźniejszość".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska