MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Zbudował kościół i wspólnotę". Pogrzeb ks. Henryka Kujaczyńskiego w Grudziądzu

Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
Wierni ze Strzemięcina oraz duchowni diecezji toruńskiej pożegnali ks. prałata Henryka Kujaczyńskiego
Wierni ze Strzemięcina oraz duchowni diecezji toruńskiej pożegnali ks. prałata Henryka Kujaczyńskiego Piotr Bilski
Setki wiernych, duchowieństwo diecezji toruńskiej uczestniczyło w uroczystościach pogrzebowych ks. prałata Henryka Kujaczyńskiego, emerytowanego proboszcza parafii na Strzemięcinie w Grudziądzu.

Pogrzeb ks. prałata Henryka Kujaczyńskiego w kościele na Strzemięcinie w Grudziądzu

We wtorek, 23 kwietnia odbyły się główne uroczystości pogrzebowe ks. prałata Henryka Kujaczyńskiego. Spoczął w kościele pw. Maksymiliana Kolbe, którego był budowniczym.

Żegnamy dziś zasłużonego dla diecezji toruńskiej i Grudziądza gorliwego kapłana, prałata, kanonika kapituły grudziądzkiej, dziekana, dobrego człowieka, który przeszło 34 lata posługiwał w parafii na Strzemięcinie i potem każdego dnia służył swoją kapłańską posługą. Żegnamy budowniczego kościoła, twórcę i dyrektora grudziądzkiego Centrum "Caritas", kapelana grudziądzkich Sybiraków i... jeszcze długo moglibyśmy wymieniać... - w homilii mówił ks. bp. Wiesław Śmigiel.

O ks. Kujaczyńskim biskup Śmigiel mówił: - Był wymagający wobec siebie i wobec innych, szczególnie wobec wikariuszy. Miał duże poczucie obowiązku, duże poczucie odpowiedzialności za parafię i tego samego oczekiwał od innych. Ale był dobrym pasterzem. Z jego, z tej parafii pochodzi 12 księży. To piękny znak i wspaniały dar dla Kościoła. Posługa kapłańska była dla niego wielką przygodą, nie ciężarem, nie szukaniem siebie, ale realizacją swojego głębokiego powołania

Ks. Kujaczyński był organizatorem parafii św. Maksymiliana Kolbe, pierwszym jej proboszczem i budowniczym.

Sporo wysiłku musiał włożyć w budowę tej świątyni, tak jak i wy wszyscy, którzy tu jesteście. Całe swoje życie poświęcił dla żywego Kościoła i dla tej świątyni - biskup zwrócił się do zebranych. Wspominał, że ks. Kujaczyński jeździł do Niemiec na zastępstwa, a za przywożone stamtąd najpierw marki, a później euro można było zrealizować sporo pracy przy świątyni.

Ale najważniejsze dla ks. Kujaczyńskiego były relacje z ludźmi, parafianami. Ich świadectwem była ich obecność w Kościele. W czasie, gdy ks. prałat Henryk Kujaczyński był proboszczem w świątyni na Strzemięcine:

  • udzielono prawie 4,5 tys. chrztów

  • 6,2 tys. pierwszych komunii

  • 5,6 tys. bierzmowań

  • pobłogosławiono1,8 tys. związków małżeńskich

  • podczas pogrzebów pożegnano ok. 3 tys. parafian.

Zbudowanie nie tylko kościoła na strzemięcińskim wzgórzu, ale przede wszystkim wspólnoty, która tworzy Kościół wskazywano jako największą zasługę ks. Henryka Kujaczyńskiego.

Ksiądz Henryk Kujaczyński spoczął w grobowcu przy kościele parafialnym.

Życiorys ks. Henryka Kujaczyńskiego

Ks. Henryk Kujaczyński urodził się 24 lipca 1942 r. w Mgowie dzieciństwo spędził w tej wsi i sąsiednim Bągarcie. Miał dwóch braci. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Wąbrzeźnie. Pracę duszpasterską rozpoczął 29 maja 1966 roku, po święceniach kapłańskich, które przyjął kończąc Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Prawie 10 lat był wikariuszem w parafiach w: Chwaszczynie, Kosakowie i Gdyni. Do Grudziądza został skierowany w roku 1976 - początkowo jako wikariusz w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. W 1982 roku dekretem ówczesnego biskupa chełmińskiego mianowany został proboszczem nowo tworzonej parafii św. Maksymiliana na Strzemięcinie.

Na strzemięcińskim wzgórzu najpierw powstała prowizoryczna drewniana kaplica, a pierwszą mszę w niej odprawiono 23 maja 1982 roku. Dziś parafia na Strzemięcinie jest jedną z największych w Grudziądzu.

W 1995 roku stworzył ośrodek kolonijny w "Gaju" w parafii Łąkorz, w którym przez wiele lat organizował kolonie dla dzieci i młodzieży.

Od roku 1998 był prałatem, a od 2001 roku dziekanem Dekanatu Grudziądz II.

Ks. prałat Henryk Kujaczyński był twórcą Grudziądzkiego Centrum "Caritas". To on na potrzeby Centrum pozyskał budynek przy ul. Klasztornej w Grudziądzu, nadzorował jego remont, a później uruchomienie kolejnych usług dla potrzebujących. Ks. Kujaczyński dyrektorem Grudziądzkiego Centrum Caritas był do końca września 1999 roku.

Na emeryturę ks. Kujaczyński przeszedł jesienią 2016 roku, po obchodach 50-lecia służby kapłańskiej i ponad 34 latach pełnienia jej w parafii na Strzemięcinie. Wciąż był jednak aktywnym kapłanem, uczestniczył w życiu parafii.

Swoje życie opisał w książce "Co powiesz o sobie Henryku?"

Ks. Kujaczyński zmarł 18 kwietnia 2024 r. Miał 81 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska