Od ponad miesiąca niektóre zaświadczenia można zastąpić oświadczeniami.
- Pomimo tego, nie zmniejszyła się liczba zaświadczeń wystawianych przez urzędy skarbowe - twierdzi Maciej Cichański,rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy. - Co prawda, za ich wystawienie urzędy nie pobierają pieniędzy, ale osoby, które po nie przyjeżdżają, marnują czas i pieniądze na dojazd.
- Niektóre banki i urzędy gmin wciąż wolą papier z pieczątką niż oświadczenie obywatela - twierdzi Wojciech z Bydgoszczy. - Proszę sprawdzić choćby w ośrodkach pomocy społecznej.
Przeczytaj: Weszła ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych. Twój podpis ma być wart tyle, co zaświadczenie
Dzwonimy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu. Pytamy, czy aby otrzymać świadczenie rodzinne trzeba złożyć zaświadczenie, czy oświadczenie? - Można to i to - pada odpowiedź. - Ale czy jest pani w stanie podać swój dochód, przychód, składki na ubezpieczenie społeczne...? Oświadczenie będziemy weryfikować i możemy wszcząć postępowanie! Dlatego najlepiej wziąć zaświadczenie z urzędu skarbowego.
- Ludzie robią sporo błędów - wyjaśnia Ewa Słowik, kierowniczka inowrocławskiego GOPS. - Mogą składać oświadczenia, ale dla dobra klienta, lepsze są zaświadczenia.
Podobną radę słyszymy w ośrodku pomocy w Janikowie. A w Świeciu, Tucholi, Gniewkowie i Kruszwicy chętnie przyjmują też oświadczenie. Urzędnicy zwracają tylko uwagę, by dokładnie je wypełniać.
Przeczytaj: Kujawsko-Pomorskie. Ile kosztują podatników firmy, które ochraniają urzędników?
Ustawa nie ułatwiła życia przedsiębiorcom. - Od lipca nie napisałem jeszcze oświadczenia, za to potrzebowałem kilku zaświadczeń, które zaniosłem do banków - mówi Mirosław Ślachciak, prezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców.
Zamiast zaświadczenia
Od 1 lipca 2011 oświadczeniami można zastępować m.in. takie zaświadczenia:
- o uzyskiwanych dochodach;
- o niezaleganiu z podatkami;
- o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
- z Krajowego Rejestru Sądowego.
