Piękna pogoda sprzyja organizacji wypraw i wycieczek, zarówno indywidualnych jak i dla całej rodziny. Sprawdziliśmy, gdzie można wybrać się na jednodniową wyprawę w Kujawsko-Pomorskiem. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!
Zachwycające rynki miast w Kujawsko-Pomorskiem
Rynek to wizytówka niemal każdego miasta. To zwykle jedno z pierwszych miejsc odwiedzanych przez turystów. Mamy w regionie unikatowe rynki w kształcie trójkąta (np. w Sępólnie krajeńskim i Brodnicy). Są "serca starówek", na których królują ratusze. Tak jest m.in. w Chełmnie i Toruniu (Rynek Staromiejski). Przy wielu rynkach zlokalizowane są także kościoły. Mamy też przepiękne murowane kamienice, często z bogato zdobionymi fasadami. Zdarzają się też w regionie na rynkach drewniane budynki. To np. Domek z Podcieniami w Golubiu-Dobrzyniu. Wśród dodatkowych atrakcji są fontanny czy studnie. Stary Rynek we Włocławku gwarantuje widok na Wisłę.
Niektóre miasta mogą poszczycić się więcej niż 1 rynkiem (w Brodnicy mamy Mały i Duży, w Toruniu - Staromiejski i Nowomiejski, w Rypinie jest Rynek i Nowy Rynek, w Golubiu-Dobrzyniu Rynek na golubskiej starówce i Plac Tysiąclecia z parkiem - w dobrzyńskiej części miasta, we Włocławku jest Plac Wyzwolenia 1920 oraz Stary Rynek).
Mamy na rynkach sporo miejsc do zwiedzania, m.in. muzea, kościoły. Są też pomniki. W wielu miastach w ścisłym centrum starówki znajdziemy też hotele.
Piękne deptaki nad wodą w Kujawsko-Pomorskiem i okolicach
Miejskie bulwary to jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród mieszkańców i turystów, idealne na spacer.W wielu miastach w regionie, zlokalizowanych nad rzekami, są bulwary. Mamy sporo długich betonowych tras, idealnych na spacer czy jazdę na rowerze. Są także tereny zielone - starannie urządzone skwery, jak też trawniki. Od strony Wisły wyjątkowo pięknie prezentują się starówki (m.in. w Grudziądzu i Toruniu). W Bydgoszczy piękną panoramę miasta i "pływające jednostki" możemy podziwiać nad Brdą. W głównych miastach regionu (Toruń, Bydgoszcz i Włocławek) tuż przy nabrzeżu znajdziemy lokale gastronomiczne.
Spacerowe trasy i miejsca do rekreacji są także przy nabrzeżach jezior w miastach regionu. W Brodnicy przyciąga Niskie Brodno, ze spektakularnymi pomostami łączącymi dwa brzegi jeziora. Promenada ciągnie się nad Jeziorem Zamkowym w Wąbrzeźnie. Raj dla miłośników widoku wody jest nad Jeziorem Chełmżyńskim. Oprócz długich tras spacerowych, w Chełmży mamy też molo o długości 260m.
Zamki na Kujawach i Pomorzu
- Mam to szczęście mieszkać w okolicy gdzie zamków lub ruin zamków "jak mrówków ". I to pięknych, średniowiecznych, gdzie czerwone cegły budowli lub ruin widać już z daleka. W niektórych budowlach od czasu do czasu pojawiają się też duże kamienie, żeby nie powiedzieć głazy. Nadają one budowli jeszcze ciekawszego wyglądu - zaznacza podróżnik z Golubia-Dobrzynia Jarek Kaptajn,.
Miłośnik podróży poleca odwiedzenie zamków w Golubiu-Dobrzyniu, Radzyniu Chełmińskim, Toruniu, Brodnicy, Radzikach Dużych, Bobrownikach, Raciążku, Papowie Biskupim.
Podróż kulinarna po Kujawsko-Pomorskiem
"Serca miast" to wysyp lokali gastronomicznych - pizzerii, restauracji, kawiarni, lodziarni czy fast foodów. Możemy też wybrać lokal kierując się unikatowym widokiem, sprawdzeniem efektów "Kuchennych rewolucji" Magdy Gessler czy najwyższymi ocenami ekspertów.
Po Kujawsko-Pomorskiem śladami znanych ludzi
Inspiracją do podróży po regionie mogą być m.in. miasta, w których urodzili się/mieszkali znani Polacy. Toruń to miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika, ale także m.in. aktorek Joanny Koroniewskiej, Adrianny Biedrzyńskiej, Katarzyny Żak, Olgi Bołądź, prezentera Macieja Dowbora, aktorów Piotra Głowackiego, Bogusława Lindy, lidera legendarnej Republiki Grzegorza Ciechowskiego.
W Bydgoszczy na świat przyszli m.in. Zbigniew Boniek - piłkarz i działacz sportowy, aktorki Roma Gąsiorowska i Grażyna Szapołowska, dziennikarka Katarzyna Zdanowicz, prezenterka Paulina Chylewska czy nieżyjący już biznesmen, będący najbogatszym Polakiem Jan Kulczyk.
Z Grudziądza pochodzi aktorka Katarzyna Warnke, a z Włocławka projektant mody Dawid Woliński oraz aktor Andrzej Najman.
Również mniejsze miejscowości w regionie są wymienianie jako miejsce urodzenia znanych Polaków. Z Rypinem związani są: "Ruda" z Red Lips Joanna Lazer i aktor Rafał Cieszyński. Aktorka Pola Negri pochodziła z Lipna, a Beata Kawka urodziła się w Szubinie. Prezenterka pogody Marzena Słupkowska jest z Golubia-Dobrzynia. Aktor Jan Nowicki związany był z Kowalem (powiat włocławski). Piosenkarka Irena Santor urodziła się w Papowie Biskupim (powiat chełmiński). Pianista Rafał Blechacz pochodzi z Nakła.
W tych miastach w Kujawsko-Pomorskiem kręcono filmy i seriale
Sporo kujawsko-pomorskich miast i plenerów stało się planami zdjęciowymi dla filmów i seriali. W Toruniu kręcono m.in. "Lekarzy" i "Rejs". Toruń i Ciechocinek możemy zobaczyć w "Excentrykach". Bydgoszcz pojawiła się w serialach: "Prawo Agaty" oraz "Czterech pancernych i pies", a także w filmach: "Disco Polo" i "Dżej Dżej". W Grudziądzu kręcony był "Tatarak" - ekranizacja utworu Iwaszkiewicza w wykonaniu Wajdy. Nieszawa była plenerem dla filmów: "Wiosna, panie sierżancie", "Wesele" oraz "Lipowo". "Wesele" było kręcone też w Ostromecku. Film "Persona non grata" powstawał w Chełmnie. W Golubiu-Dobrzyniu kręcono "Przystań". Większość scen "Pana Samochodzika i Templariuszy" nakręcono w Radzyniu Chełmińskim. W Żninie powstał jeden z odcinków serialu "M jak miłość". W Biskupinie nakręcono sceny do "Starej Baśni" oraz "Ogniem i mieczem". W Chełmży i Chełmnie kręcono część scen do pierwszego sezonu popularnego serialu "Belfer".
Nazwy miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem przyciągają turystów
Również nazwy miejscowości mogą zachęcać turystów do ich odwiedzenia. W regionie mamy te "europejskie" - Paryż, Wenecja, Florencja czy Rzym. Jest też "światowo". Mamy Saharę i Ameryczkę.
Są też nazwy zabawne, zaskakujące lub budzące zdziwienie (m.in. Cielęta, Paliwodzizna, Poćwiardowo, Zgniłobłoty, Lenie Wielkie, Rypałki Prywatne, Grzeczna Panna, Suchy Pies). Mamy też nazwy z religijnym nawiązaniem (np. Stary Bógpomóż i Nowy Bógpomóż, Bógzapłać) oraz imionami (Adamki, Izabela, Paulina, Weronika).
Miejsca kultu religijnego w Kujawsko-Pomorskiem
W każdej gminie znajdziemy kościół. W regionie jest wiele zabytkowych obiektów, zarówno katolickich, jak też prawosławnych czy ewangelickich. Mamy też znane w całym kraju klasztory i sanktuaria. Wśród nim możemy wymienić:
Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach (powiat golubsko-dobrzyński)
kompleks świątynny, Rotunda w Strzelnie (powiat mogileński)
droga krzyżowa w Kornelinie (powiat nakielski)
Zespół klasztorny Ojców Bernardynów w Skępem (powiat lipnowski)
Klasztor w Zamartem (powiat sępoleński)
Klasztor Benedyktynów w Mogilnie
Kolegiata św. Piotra i Pawła w Kruszwicy
Zespół klasztorny w Chełmnie
Kościół Par. Pw. Św. Bonawentury z klasztorem Franciszkanów w Pakości (powiat inowrocławski)
Zespół klasztorny Bernardynów w Świeciu
Bazylika Św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu
Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu
Synagoga w Koronowie
Cerkwie w Toruniu i Ciechocinku
Oto miejsca na wycieczki po Kujawsko-Pomorskiem - zdjęcia
Masz wolny weekend, czas i ochotę, by miło spędzić go z bliskimi? Brakuje ci jednak pomysłu na to, gdzie się wybrać? Pomożemy ci. W naszej galerii są atrakcyjne miejsca zlokalizowane w Kujawsko-Pomorskiem. Wybraliśmy TOP 10 lokalizacji.
Zobacz w galerii, co można zobaczyć w regionie. Przedstawiamy najlepsze miejsca na weekendowy odpoczynek.
Mamy dla Was na wiosnę prawdziwe perełki warte odwiedzenia.
- Nasz region jest przepiękny, nieustająco się zmienia, dochodzą atrakcje, warto je zobaczyć. Zachęcam do ruchu i turystyki - mówi rowerzysta i podróżnik z powiatu golubsko-dobrzyńskiego Jarek Kaptajn.
Nie masz pomysłu na jednodniową wycieczkę w Kujawsko-Pomorskiem? Sprawdź nasze propozycje w galerii:
Korzyści z podróżowania po Kujawsko-Pomorskiem
Podróżowanie po Kujawsko-Pomorskiem to nie tylko okazja do poznania bogatej historii i kultury tego regionu, ale także możliwość odkrycia niezwykłej przyrody, tradycyjnej kuchni i poznania ciepłych, gościnnych ludzi.
Kujawsko-Pomorskie jest regionem, który z każdym rokiem przyciąga coraz więcej turystów. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze, bogatej ofercie turystycznej i promocji regionu, turystyka w województwie stale się rozwija, stając się ważnym elementem gospodarki.
Przygotowaliśmy dla Was propozycje TOP 10 miejsc w Kujawsko-Pomorskiem. Ekspresowe wycieczki mogą być fascynujące, nawet te jednodniowe. W naszej okolicy znajdziemy mnóstwo miejsc wartych uwagi.
Czytaj w serwisie:
Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria
