W polskim Kodeksie Cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczeń, która pozwala dłużnikowi uniknąć zapłaty długu w pewnych okolicznościach. Ważne, że zdarza się to jedynie sporadycznie, bo żeby była mowa o przedawnieniu wierzyciel musiałby zapomnieć o naszym długu. Jak można się domyślić nie zdarza się to często. Wierzyciele dokładają wszelkich starań, aby nie dopuścić do takiej sytuacji.
Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony?
W Biurze Informacji Kredytowej możemy sprawdzić informacje o zadłużeniu. W ten sposób najłatwiej sprawdzić, czy doszło do przedawnienia długu. Zdarza się jednak, że mimo przedawnienia, długi nadal wpisane są do rejestru. Wówczas należy żądać o ich usunięcie.
Koniecznie przeczytaj:Takie długi ulegają przedawnieniu w 2023 roku. Tych długów nie trzeba spłacać
Długi mogą ulec przedawnieniu, ale tylko pod określonymi warunkami do których dochodzi bardzo rzadko, żeby nie powiedzieć, że sporadycznie.
Nie ulegają przedawnieniu roszczenia, które dotyczą dóbr niematerialnych, np. dobrego imienia.
Oto kiedy dług może się przedawnić
Instytucja przedawnienia długu zna zapewne każdy dłużnik to jedna z szans na pozbycie się roszczeń. Warto jednak pamiętać, że z przedawnieniem długu nie jest tak prosto. Więcej znajdziecie w galerii poniżej:
