
Umorzenie postępowania egzekucyjnego skutkuje uchyleniem dokonanych czynności egzekucyjnych. Zobaczcie, kiedy dochodzi do sytuacji umorzenia długów. Szczegóły na kolejnych zdjęciach >>>

Kiedy komornik umarza dług?
Komornik może umorzyć dług, gdy wszelkie próby jego odzyskania okazują się bezskuteczne. Proces ten jest zazwyczaj długotrwały i wymaga od komornika wyczerpania wszystkich dostępnych środków prawnych i proceduralnych.
Umorzenie długu nie oznacza, że dług przestaje istnieć, ale raczej, że jego odzyskanie jest w danym momencie niemożliwe.

Upadłość konsumencka
Komornik podejmuje decyzję o umorzeniu długu, gdy dłużnik nie posiada żadnego majątku, z którego można by zaspokoić wierzyciela. Może to być wynikiem braku dochodów, braku wartościowych aktywów, czy też sytuacji, w której dłużnik ogłosił upadłość konsumencką.

Koszty przeważają wysokość długu
Decyzja o umorzeniu długu jest również podejmowana, gdy koszty związane z dalszymi działaniami windykacyjnymi przewyższają wartość długu. Komornik musi wówczas rozważyć, czy kontynuowanie postępowania ma sens ekonomiczny.