https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Albo spłacisz, albo zaczynaj się pakować. Tak wygląda eksmisja w 2025 roku

Katarzyna Piojda
Niektórzy zadłużeni lokatorzy zostawiają puste mury. Z innymi wojna trwa latami, a nawet wyrok eksmisyjny na nich nie działa
Niektórzy zadłużeni lokatorzy zostawiają puste mury. Z innymi wojna trwa latami, a nawet wyrok eksmisyjny na nich nie działa Tomasz Czachorowski
- Jak masz wyrok eksmisyjny, to zimą nikt cię nie wyrzuci na bruk - dłużnicy takie słyszą opinie. O tym, że okres ochronny trwa od 1 listopada do 31 marca, też słyszą. Piszemy, jak jest naprawdę.

Sypie śnieg, a meble zadłużonej rodziny, i po chwili ona sama, trafiają na podwórze kamienicy, w której jeszcze godzinę temu ta rodzina mieszkała. Nastaje noc, którą ci ludzie spędzają na zewnątrz, bo nie mają dokąd pójść.

Tak mógłby wyglądać czarny scenariusz w przypadku zadłużonych lokatorów. To znaczy takich, którzy tak długo nie płacili czynszu za mieszkanie, że spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota bądź właściciele mieszkania oddali sprawę do sądu.

Ten sąd natomiast wydał wyrok eksmisyjny, czyli zdecydował o tym, że dłużnik oraz jego rodzina, muszą opuścić zajmowane, ponadto zadłużone lokum. Jeśli nie wyprowadzą się dobrowolnie w określonym czasie, czeka ich eksmisja. Wtedy do akcji wkroczy komornik, który będzie występował jako wykonawca wyroku eksmisyjnego. Powyższy scenariusz nie spełni się, bo dzisiaj nie istnieje już pojęcie, jak eksmisja na bruk.

Do 31 marca nie można wyrzucić lokatora z mieszkania

Od 1 listopada jednego roku kalendarzowego do 31 marca następnego roku nie można wyrzucić lokatora z mieszkania - tak wskazują przepisy Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Tyle, że w tym samym przepisie wskazano dalszy jego ciąg, który brzmi: „jeżeli osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie”. Tym samym, jeżeli dłużnik nie otrzymał wskazania lokalu, do którego ma się przeprowadzić po opuszczeniu zadłużonego mieszkania, nie wolno go wyrzucić na bruk.

Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy, wskazuje: - W myśl znowelizowanych przepisów brak jest możliwości realizacji eksmisji z lokalu bez wskazania pomieszczenia tymczasowego.

To jest pomieszczenie, do którego następuje eksmisja dłużnika, zatem osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu. Nie jest to samodzielne mieszkanie, a tylko pomieszczenie w nim, np. może być jeden pokój. Musi znajdować się on w tej samej miejscowości, w której jest lokal, z którego będzie przeprowadzona eksmisji, zaś jego powierzchnia użytkowa musi wynosić minimum 5 metrów kwadratowych na osobę.

Pani rzecznik tłumaczy procedurę eksmisji na przykładzie ADM

- W przypadku osób fizycznych dochodzenie należności odbywa się określonym trybem windykacyjnym, którym zajmuje się dział egzekucji, wysyłający do każdego zalegającego z zapłatą kwoty co najmniej 50 zł wezwanie do zapłaty. Jeżeli dana osoba nie reaguje, po dwóch miesiącach otrzymuje wezwanie z ostrzeżeniem o zamiarze zgłoszenia do rejestru dłużników BIG InfoMonitora. W dalszej kolejności, po spełnieniu ustawowych warunków, informacja o zadłużeniu zostaje umieszczona w takim rejestrze. Po trzech miesiącach dłużnik otrzymuje pismo o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu z tytułu zaległości. Ostatnim etapem jest wypowiedzenie umowy najmu i skierowanie sprawy do sądu zarówno o zapłatę, jak i o eksmisję. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego, w celu odzyskania lokalu, sprawa zazwyczaj trafia do kancelarii komorniczej.

Magdalena Marszałek podaje przykład z Bydgoszczy. - W 2024 roku zarejestrowaliśmy wpływ 66 nakazów opróżnienia z uprawnieniem do zawarcia umowy najmu socjalnego oraz 36 orzeczeń bez takiego uprawnienia - razem 102 tytuły wykonawcze. Łącznie, według stanu na koniec grudnia, na realizację oczekuje 386 wyroków o eksmisję z przyznanym przez sąd uprawnieniem najmu socjalnego oraz 182 tytuły wykonawcze, których realizacja zgodnie z ich sentencją przeprowadzona zostanie do pomieszczeń tymczasowych - łącznie 568 prawomocnych orzeczeń sądowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Papież Leon XIV: „Pokój dla całego świata"

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska