https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto lista osób, których nie można zwolnić. Te osoby chroni prawo pracy

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi szereg udogodnień, jednak są tam także zawarte jego obowiązki. Według prawa pracy pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika z wielu powodów, jest jednak także kilka przypadków, gdy nie ma prawa wręczyć pracownikowi wypowiedzenia. Sprawdzamy, kiedy pracodawca nie może zwolnić pracownika.

Spis treści

Zwolnienie z pracy to trudne doświadczenie, którego wolelibyśmy uniknąć. Niestety są sytuacje, w których pracodawca decyduje się na rozwiązanie umowy. Ma kilka możliwości, jak rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, likwidacje miejsca pracy czy podpisanie ugody. W sytuacjach złamanie prawa przez pracownika może wręczyć mu także zwolnienie dyscyplinarne.

Zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia

Zwolnienie bez okresu wypowiedzenia to tzw. rozwiązanie dyscyplinarne umowy w trakcie jej trwania. Do takiego zwolnienia dochodzi w określonych przypadkach (art. 52 kodeksu pracy):

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,
  • popełnienie przestępstwa w czasie trwania umowy, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika i zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Do zwolnienia dyscyplinarna najczęściej dochodzi, gdy pracownik odmówi wykonania obowiązków, przyjdzie do pracy nietrzeźwy, nie przyjdzie do pracy bez wcześniejszego zgłoszenia czy dopuści się kradzieży.

Ich nie można zwolnić

Zwolnienie z pracy może przytrafić się każdemu, choć jest kilka sytuacji, w których przed rozwiązaniem umowy chroni prawo pracy. Zobaczcie, w jakich sytuacjach pracodawca nie może zwolnic pracownika:

W tych przypadkach pracownika nie ochroni prawo pracy

W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego nie obowiązuje żadna ochrona, a w niektórych przypadkach pracownicy są chronieni przed zwolnieniem. Pracodawca będzie miał prawo zwolnić nawet chronionego pracownika jeśli likwiduje lub ogłasza upadłość firmy.

Zwolnienie z pracy

Do rozwiązania umowy może dość z wielu powodów. Najczęściej dotyczą braku wyników, redukcji etatów ale także kiepskiej komunikacji w zespole, częste nieobecności w pracy, a także trudny charakter pracownika. Oczywiście tak samo jak pracodawca umowę może rozwiązać pracownik. Oczywiście tu najczęściej przyczyną jest znalezienie nowej pracy.

Najlepszym dla obu stron rozwiązaniem umowy jest to za porozumieniem stron. To rozwiązanie, które nie niesie za sobą żadnych konsekwencji zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy.

Kodeks pracy zakazuje wypowiadania przez pracodawcę umowy o pracę z pracownikiem podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, czyli gdy pracownik przebywa na urlopie lub zwolnieniu lekarskim.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska