https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To wiemy o 4-dniowym tygodniu pracy. Sprawdzamy, kiedy będziemy pracować krócej

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
4 dniowy tydzień pracy to nie tylko marzenie wielu pracowników, ale i niedaleka perspektywa. Mniej czasu pracy, taka sama wypłata to plan na zmiany, który z punktu widzenia pracowników jest dobry. Nieco inaczej patrzą na to pracodawcy. Sprawdzamy, od kiedy będzie obowiązywać krótszy czas pracy i co się zmieni w związku z planowanymi zmianami.

Spis treści

4-dniowy tydzień pracy to opcja, która pozwoli pracownikom na poprawę zdrowia i relacji rodzinnych. Z wielu badań wynika, ze Polacy pracują za długo, a cierpi na tym ich zdrowie zarówno fizyczne i psychiczne.

Niektórzy już mają krótszy tydzień pracy

Krótszy czas pracy to nie tylko więcej czasu dla rodziny i zdrowia, ale także lepsza wydajność.

Od 1 lipca 2024 roku trwa pilotaż skróconego czasu pracy w Urzędzie Miasta w Lesznie, a od 1 września w Urzędzie Miasta we Włocławku. Choć pracownicy pracują mniej po 35 godzin w tygodniu ich wynagrodzenie nie uległo redukcji, a urzędy pracują w tym samych godzinach co dotychczas.

Pilotaż ma trwać minimum trzy miesiące, podczas których rozwiązanie będzie oceniane. Sprawdzane jest między innymi to, czy taki model nie wpłynie na liczbę załatwionych spraw mieszkańców.

Wprowadzenie krótszego tygodnia pracy musiałoby być dostosowane do branży. Firmy, instytucje nadal mogłyby działać przez 5, 6, a nawet 7 dni w tygodniu. Wówczas praca odbywałaby się rotacyjnie.

Od kiedy 4-dniowy tydzień pracy?

O 4-dniowym tygodniu pracy mówi się już od dawna, niektórzy pracodawcy już zaczęli je wprowadzać. A kiedy będzie obowiązywał wszystkich? Zobaczcie w galerii poniżej najważniejsze informacje o 4-dniowym tygodniu pracy:

Obawy przed 4-dniowym tygodniem pracy

Zarówno pracodawcy jak i pracownicy mają pewne obawy przed zmianami dotyczącymi skrócenia czasu pracy. Pracownicy przede wszystkim obawiają się dodatkowych obowiązków, pracy w godzinach nadliczbowych czy niższych zarobków.

Pracodawcy obawiają się, że szczególnie w przypadku pracy w systemie zmianowym może być trudno zapewnić ciągłość pracy firmy. Dodatkowo, że zabraknie ludzi do pracy ze względu na dość niskie bezrobocie.

Również w szkołach pomysł ten budzi wiele obaw. Czy lekcje w szkołach tez odbywały się przez 4 dni w tygodniu? Jak przygotować program nauczania? W grę wchodzi także praca rotacyjna zapewniając zajęcia dla uczniów przez 5 dni w tygodniu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska