Rzadkie imiona damskie
Wybór imienia dla dziecka do bardzo odpowiedzialne zadanie. Wiele rodzin kieruje się tradycją, inni inspiracje czerpią z aktualnych trendów. Imiona nadawane są często po wielkich postaciach ze świata historii, kultury czy biznesu.
Modą ostatnich lat jest powrót do dawnych imion. Według danych rządowych, w I połowie 2024 roku najchętniej nadawanymi imionami przez rodziców były, w przypadku dziewczynek: Maja, Zofia, Zuzanna, Hanna, zaś w przypadku chłopców: Nikodem, Jan, Aleksander, Antoni.
Analogicznie, w I połowie 2024 roku, najrzadziej rodzice decydowali się na imiona: Walentyna, Oda, Albina czy Grażyna - w przypadku dziewczynek - a także: Muaz, Ayan i Alessandro - w przypadku chłopców.
Te imiona nosi najmniej Polek
Odchodząc od statystyk z tego roku, warto przyjrzeć się, jakie imiona damskie ogólnie występują najrzadziej według statystyk rządowych.
Niektóre z nich są bardzo zaskakujące. W zestawieniu można znaleźć zarówno imiona nawiązujące do staropolskiej tradycji, jak i imiona nowoczesne i zaczerpnięte z innych krajów. Oto lista - zobacz ją w poniższej galerii:
Takie imię noszą tylko dwie Polki
W galerii wspominamy m.in. o imieniu Wierzchosława. Noszą je obecnie tylko dwie Polki! Co ciekawe jest to również najdłuższe z imion, składa się bowiem z aż 13 liter. W dawniejszych czasach imię to nosiły księżniczki. Znana jest np. Wierzchosława Bolesławówna, księżniczka piastowska z Kujaw, a także Wierzchosława Ludmiła, księżna lotaryńska z dynastii Piastów.

