Wczoraj wieczorem poznaliśmy zwycięzców konkursu dla najzdolniejszych mieszkańców Kujaw i Pomorza.
Kategoria NAUKA:
W kategorii Nauka wygrała Joanna Wielikdzień - studentka Collegium Medicum w Bydgoszczy. Zajmuje się immunoterapią genową nowotworów układu oddechowego. Prowadzi badania dotyczące wyciszania ekspresji genów wadliwie funkcjonujących lub nadaktywnych.
- Pierwszy mikroskop dostałam, gdy miałam 5 lat i tak to się zaczęło - wspominała Joanna Wielikdzień. - W pracy bardzo wspierają mnie rodzice, także w sukcesach i porażkach, są dla mnie autorytetem.
Nagrodę wręczył jej prof. Marek Harat,wybitny neurochirurg, Kierownik Kliniki Neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, przedstawiciel jury.
Kategoria KULTURA:
Szymon Godziemba-Trytek okazał się najlepszy w Kulturze. Jest kompozytorem, teoretykiem muzyki, absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zdobył wiele prestiżowych nagród oraz stypendiów.
- Pojadę na jakiś czas do Warszawy, to ma związek z moimi studiami doktoranckimi, ale na pewno wrócę do Bydgoszczy - zdradził Szymon Godziemba-Trytek. - Jestem bardzo związany z tutejszą szkołą muzyczną.
W tej kategorii zwycięzcę wybrała Aldona Cisewska, wybitna skrzypaczka, była uczennicą Stefana Hermana w Sopocie. Studiowała także w Folkwang Hochschule w Essen, w klasie prof Paraschkevova (koncertmistrza Wiener Philharmoniker), którą ukończyła z wyróżnieniem. To laureatka wielu nagród, m.in. w Malborku, Lublinie, Jugend Musziert, Master Players Lugano, Maria Canals (Barcelona). Była koncertmistrzem Essener Philharmoniker.
Kategoria SPORT:
Laureatem w Sporcie został zaś Dawid Krzyżan, mistrz Polski juniorów oraz halowy mistrz Polski juniorów w pchnięciu kulą, członek kadry narodowej.
- Stawiam sobie bardzo wysokie cele, gdyby były niskie nie miałbym do czego dążyć - komentował pan Dawid.
Tego wyboru dokonał Rafał Jerzy, prezes Grupy Kapitałowej Makrum, doświadczony przedsiębiorca oraz sportowiec, były reprezentant Legii Warszawa i Polski w biegu na 800 metrów, aktywny zawodnik i działacz najlepszego w Polsce klubu triathlonowego Ironman CS Polska ze Szczecina. Sam mówi o sobie, że to sport nauczył go wytrwałości, która jest tak ważna także w biznesie.
Czarny koń: Calisthenics Academy w Bydgoszczy
Dodajmy, że "Czarnego konia" wskazano także w głosowaniu SMS-owym. Została nim Calisthenics Academy w Bydgoszczy. Klub Jordana Ogorzelskiego i Adriana Gorzyckiego powstał w październiku 2012 roku. Proponuje ćwiczenia kalisteniki, czyli z wykorzystaniem masy własnego ciała. Zrzesza ponad 100 osób promując kalistenikę oraz zdrowy tryb życia.
Czytaj też: Ćwiczenia kalisteniki Bydgoszcz. Masa ciała - to jest biznes!
Ponadto Jordan Ogorzelski wygrał również towarzyszący "Rumakom 2013" konkurs "Pokaż nam swój talent". Kandydaci wysyłali filmy, w których chwalili się swoimi zdolnościami.
- Ja i Adrian pokazaliśmy w nim umiejętności kalisteniczne - mówił Jordan Ogorzelski odbierając nagrodę. Czy każdy może ćwiczyć z nami? Skoro mamy w klubie chłopaka, który w pół roku schudł ze 120 do 95 kilogramów i dał radę, znaczy, że każdy da.
Podczas uroczystości w Filharmonii Pomorskiej właściciele Calisthenics Academy zademonstrowali jedno z ćwiczeń, za co zostali nagrodzeni brawami.
Konkurs Rumaki już po raz drugi zorganizowały Grupa Kapitałowa Makrum raz bydgoski oddział Telewizji Polskiej. Poszukiwani byli młodzi i zdolni mieszkańcy województwa, którzy w mijającym roku odznaczyli się ponadprzeciętnymi osiągnięciami w jednej z następujących kategorii: Kultura, Nauka lub Sport. Laureaci z każdej kategorii otrzymali w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (20 lutego) nagrody finansowe w wysokości 10 tys. zł, ufundowane przez Makrum, które mogą przeznaczyć na dowolny cel.
- Jury miało bardzo trudny wybór, bo poziom w tym roku był bardzo wyrównany - powiedział Rafał Jerzy, prezes Grupy Kapitałowej Makrum.
- To zacne, gdy biznes, jak w tym przypadku, dzieli się swoimi zyskami z innymi - komentował obecny w Filharmonii Pomorskiej Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
