Wiele zmian w systemie podatkowym wprowadził Polski Ład. To między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych rocznie. W ramach sporej reformy wprowadzono także nowe ulgi. Wśród nich jest jedna skierowana tylko dla seniorów.
PIT-0 dla seniora, bo o nim mowa, dotyczy osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal kontynuują pracę i nie przechodzą na emeryturę. Wówczas dochód takich osób do 85 tys. zł jest zwolniony z podatku.
Zobacz także: W te dni ZUS wypłaci 14 emerytury. Oto daty, kiedy pieniądze trafią na konta emerytów
Aby skorzystać z PIT-0 dla seniora należy poinformować pracodawcę o możliwości skorzystania z takiej ulgi lub uwzględnić ją w rozliczeniu rocznym. Warunkiem jest także nie pobieranie emerytury, a to jest związane z rezygnacją z trzynastej i czternastej emerytury, o czym przypomina dziennik "Fakt".
Ministerstwo Finansów właśnie ujawniło, że z ulgi PIT-0 dla seniora skorzystało w 2022 roku 132 tys. osób.
– To wynik poniżej oczekiwań. Można zakładać, że duża część z tych osób i tak nie przeszłaby na emeryturę, zatem potencjalna korzyść dla systemu w postaci odroczenia pobierania emerytury, jest niewielka – komentuje w rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.
Tyle osób zrezygnowało z trzynastej i czternastej emerytury. Zobacz, czy im się to opłaciło
Dziennik sprawdził, co może się bardziej opłacać - przejście na emeryturę, czy dłuższa praca? Jeśli senior zarabia niewiele, zysk z PIT-0 dla seniora także będzie niewysoki. I w tym przypadku, trzynastka i czternastka przyniesie większe korzyści. Dopiero w przypadku wyższych wynagrodzeń bardziej opłacalny może być PIT-0 dla seniora Jak prezentują się dochody przy uldze PIT-0 dla seniora na tle trzynastych i czternastych emerytur sprawdzisz także w naszej galerii.
