Zobacz wideo: Bezpieczeństwo nad wodą. To musisz wiedzieć
We Włocławku powstała pierwsza w historii PKN ORLEN pilotażowa instalacja umożliwiająca prowadzenie badań w realnych warunkach przemysłowych. Testowane są w niej katalizatory uwodornienia, czyli substancje przyspieszające reakcje chemiczne z wykorzystaniem wodoru. Optymalny dobór katalizatorów zwiększyć ma efektywność procesów produkcyjnych, ich bezpieczeństwo, a także korzystnie wpłynąć na wyniki finansowe.
W środę, 15 września w Zakładzie PTA we Włocławku gościł Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Mówił między innymi o nowej inwestycji we Włocławku, a także o konieczności inwestowania w nowe technologie, rozwój i naukę.
Pobudowaliśmy pierwszą instalację demonstracyjną, na której opracowane są katalizatory. Mamy własne katalizatory, które opracowali nie tylko nasi pracownicy PKN Orlen, powstały one również przy uczestnictwie naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Katalizator będzie optymalizował proces produkcji. W przeciągu 18 miesięcy o parę milionów zmniejszy się koszt produkcji. Jest to ważne dla nas wydarzenie. Prace nad katalizatorem trwały około trzech lat. W przypadku opracowania tego katalizatora, jest to naprawdę wielkie tempo. Pokazujemy, że świat uniwersytetu może łączyć się i współpracować z biznesem – mówił Daniel Obajtek, dodając że prace nad katalizatorem nadal będą trwały.
PKN Orlen inwestuje w nowe technologie i optymalizacje
Prezes Orlenu odkreślił też, że dzięki stworzeniu własnego katalizatora, firma będzie miała swój patent, który może odsprzedawać zakładom PTA na całym świecie. PKN Orlen dalej też zamierza realizować wszelkiego rodzaju procesy optymalizacji, a także inwestować w nowe technologie.
- Tak duży koncern to nie tylko akwizycje, inwestycje, ale również inwestowanie w przyszłość, nowe technologie i optymalizacje. Nie ma przyszłości tak wielkiego koncernu, jeżeli nie będziemy patrzeć w kierunku nowych rozwiązań, nowych technologii i nie będziemy inwestować w naukę i rozwój. Uważam, że nauka powinna iść wraz z biznesem. To biznes dyktuje zapotrzebowanie, a nauka musi nadążyć za tym zapotrzebowaniem, jeśli mówimy o procesie innowacji. W naszej strategii, którą niedawno ogłaszaliśmy, przeznaczamy trzy miliardy złotych na badania i rozwój. To jest duża kwota. To nie jest jeszcze kwota, która mogłaby mnie zadowolić, dlatego w momencie kiedy połączymy koncerny – co nastąpi za parę miesięcy - zdecydowanie więcej będziemy przeznaczać na badania i rozwój, bo to jest przyszłość – zaznaczył Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen podkreślał, że bez badań i rozwoju nie ma innowacji, optymalizacji, a także atrakcyjnego produktu.
Dziś produkt musi być atrakcyjny byśmy mogli z nim konkurować. To nie jest kwestia tylko konkurowania na polskim rynku. Jesteśmy firmą, która ma ok. 55 procent przychodów z rynków zagranicznych. Nasze produkty muszą być konkurencyjne również na innych rynkach, szczególnie jeśli mówimy o petrochemii. Petrochemia jest jedną z ważniejszych gałęzi naszej gospodarki – dodał Daniel Obajtek.
