Nie tylko obchody Narodowego Święta Niepodległości, ale także oficjalne otwarcie zrewitalizowanej strefy śródmiejskiej i wkopanie kapsuły czasu - takie wydarzenia towarzyszyły na 11 listopada w Sępólnie Krajeńskim, na które przyszły tłumy mieszkańców. Po ponad roku prac, modernizacja rynku wraz z bocznymi uliczkami i placem przy kościele jest gotowa.
- Ten projekt został zrealizowany na wniosek naszych mieszkańców i poparty uchwałą radnych w 2016 roku. Całość prac skupiona była wokół kościoła, wszystkich ulic Starego Miasta: Farnej, Kościelnej, Studziennej, Średniej, Bocznej, Ratuszowej, aż po sam Plac Wolności. Prace pozwoliły uporządkować to, co jest pod ziemią: sieci wodociągowe, kanalizacyjne, sanitarne, teletechniczne i przewód światłowodowy. Pojawiły się nowe nawierzchnie, parkingi, oświetlenie, została wprowadzona mała architektura: ławki, kosze, stojaki na rowery i podświetlana fontanna. Cztery tablice informują, jak zmieniała się ta przestrzeń. Całość dostała nową organizację ruchu. Równolegle do tych prac swoje badania prowadzili archeolodzy, którzy odkryli ponad 5 tysięcy artefaktów, m.in. fragmenty naczyń średniowiecznych, monety krzyżackie, średniowiecznego buta. Okazało się, że miasto jest 2 lata starsze niż myśleliśmy – przypomniał burmistrz Waldemar Stupałkowski.
Jak podkreślił włodarz miasta, Plac Wolności w Sępólnie jest wyjątkowy, ponieważ jest jednym z czterech trójkątnych rynków w Polsce. Jego kształt został podkreślony poprzez trójkątną płytę przy pomniku, a na wierzchołkach rynku zainstalowane trzy trójkątne lampy.
Inwestycja kosztowała 9 milionów złotych, z czego jedną trzecią stanowi dofinansowanie unijne z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.
Kapsuła czasu na 50 lat i listy do przyszłych pokoleń
Pod odrestaurowanym Pomnikiem Walki i Męczeństwa przy asyście dzieci wkopana została kapsuła czasu z datą otwarcia 11.11. 2071 roku. Jej zamknięcia dokonał burmistrz miasta. Wewnątrz stalowego cylindra znalazły się listy do przyszłych pokoleń napisane przez 10-latków, list przewodni od władz miasta, broszura opisująca efekty prac archeologicznych prowadzonych w tym roku na Placu Wolności oraz pamiątkowy medal wydany na okoliczność jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich.
Otwarciu i prezentacji strefy śródmiejskiej towarzyszyły także inne wydarzenia, głównie artystyczne: film przedstawiający historię rewitalizacji sępoleńskiego rynku oraz przepiękny walc, w którym „płynęli” tancerze ze Studia Dance Academy. Całość zakończyła część artystyczna, m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rekonstrukcja historyczna z udziałem Józefa Piłsudskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych „Orzeł Biały” z Gdańska, „Ziemi Krajeńskiej” oraz Stowarzyszenia Historycznego „Garnizon Toruń”.
Ceremonia otwarcia zrewitalizowanego centrum Sępólna - zdjęcia:
