Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwarcie zrewitalizowanego rynku w Sępólnie Krajeńskim i wkopanie kapsuły czasu. Zobaczcie zdjęcia!

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego centrum Sępólna połączone obchodami Święta Niepodległości
Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego centrum Sępólna połączone obchodami Święta Niepodległości Marcin Misiak
11 listopada podczas uroczystości związanych z obchodami Narodowego Dnia Niepodległości oficjalnie został otwarty nowo wyremontowany Plac Wolności. W płytę rynku wkopano też kapsułę czasu, a całości towarzyszyła oprawa artystyczna przygotowana przez Centrum Kultury i Sztuki.

Nie tylko obchody Narodowego Święta Niepodległości, ale także oficjalne otwarcie zrewitalizowanej strefy śródmiejskiej i wkopanie kapsuły czasu - takie wydarzenia towarzyszyły na 11 listopada w Sępólnie Krajeńskim, na które przyszły tłumy mieszkańców. Po ponad roku prac, modernizacja rynku wraz z bocznymi uliczkami i placem przy kościele jest gotowa.

- Ten projekt został zrealizowany na wniosek naszych mieszkańców i poparty uchwałą radnych w 2016 roku. Całość prac skupiona była wokół kościoła, wszystkich ulic Starego Miasta: Farnej, Kościelnej, Studziennej, Średniej, Bocznej, Ratuszowej, aż po sam Plac Wolności. Prace pozwoliły uporządkować to, co jest pod ziemią: sieci wodociągowe, kanalizacyjne, sanitarne, teletechniczne i przewód światłowodowy. Pojawiły się nowe nawierzchnie, parkingi, oświetlenie, została wprowadzona mała architektura: ławki, kosze, stojaki na rowery i podświetlana fontanna. Cztery tablice informują, jak zmieniała się ta przestrzeń. Całość dostała nową organizację ruchu. Równolegle do tych prac swoje badania prowadzili archeolodzy, którzy odkryli ponad 5 tysięcy artefaktów, m.in. fragmenty naczyń średniowiecznych, monety krzyżackie, średniowiecznego buta. Okazało się, że miasto jest 2 lata starsze niż myśleliśmy – przypomniał burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Jak podkreślił włodarz miasta, Plac Wolności w Sępólnie jest wyjątkowy, ponieważ jest jednym z czterech trójkątnych rynków w Polsce. Jego kształt został podkreślony poprzez trójkątną płytę przy pomniku, a na wierzchołkach rynku zainstalowane trzy trójkątne lampy.

Inwestycja kosztowała 9 milionów złotych, z czego jedną trzecią stanowi dofinansowanie unijne z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Kapsuła czasu na 50 lat i listy do przyszłych pokoleń

Pod odrestaurowanym Pomnikiem Walki i Męczeństwa przy asyście dzieci wkopana została kapsuła czasu z datą otwarcia 11.11. 2071 roku. Jej zamknięcia dokonał burmistrz miasta. Wewnątrz stalowego cylindra znalazły się listy do przyszłych pokoleń napisane przez 10-latków, list przewodni od władz miasta, broszura opisująca efekty prac archeologicznych prowadzonych w tym roku na Placu Wolności oraz pamiątkowy medal wydany na okoliczność jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich.

Otwarciu i prezentacji strefy śródmiejskiej towarzyszyły także inne wydarzenia, głównie artystyczne: film przedstawiający historię rewitalizacji sępoleńskiego rynku oraz przepiękny walc, w którym „płynęli” tancerze ze Studia Dance Academy. Całość zakończyła część artystyczna, m.in. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz rekonstrukcja historyczna z udziałem Józefa Piłsudskiego w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych „Orzeł Biały” z Gdańska, „Ziemi Krajeńskiej” oraz Stowarzyszenia Historycznego „Garnizon Toruń”.

Ceremonia otwarcia zrewitalizowanego centrum Sępólna - zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska