https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Kujawsko-Pomorskiem będzie uroczyście, dostojnie, ale nie zabraknie też atrakcji

mc
Opracowanie:
Co ciekawego w regionie z okazji 11 listopada? Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń w głównych miastach Kujaw i Pomorza
Co ciekawego w regionie z okazji 11 listopada? Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń w głównych miastach Kujaw i Pomorza Tomasz Czachorowski
W miastach Kujaw i Pomorza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w oprawie godnej i podniosłej. Oprócz tego jednak również czeka nas mnóstwo imprez towarzyszących, pikników i specjalnych eventów sportowych.

Obchody rocznicy niepodległości w Grudziądzu rozpoczną się o godz. 9.40 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości. O godz. 10 w Bazylice Kolegiackiej pw. św. Mikołaja Biskupa rozpocznie się z kolei Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem wojskowej asysty honorowej oraz Chóru Męskiego ECHO. Kwadrans po godz. 11 na Rynku odbędzie się z kolei uroczystość patriotyczna z ceremoniałem wojskowym pod pomnikiem Żołnierza Polskiego oraz otwarcie wystawy „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”.

Zwiedzanie Cytadeli Grudziądz, 11 listopada 2024

Największą atrakcją obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada będzie zwiedzanie Cytadeli Grudziądz. Dzień otwarty twierdzy będzie trwał od g. 11 do 15. W tym czasie przewodnicy PTTK będą oprowadzali grupy turystów.

Od g. 12 trwać ma festyn militarny, który otworzy przemarsz Grudziądzkiej Orkiestry Dętej. Na scenie swoje umiejętności prezentować będą zespoły i soliści z Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

W programie są także pokazy grup rekonstrukcyjnych.

W Narodowe Święto Niepodległości bezpłatnie zwiedzać będzie można także Fort Wielka Księża Góra, który po Cytadeli był najważniejszą częścią Twierdzy Grudziądz.

Fort otwarty będzie w godzinach 11-16. Początek grupowego zwiedzania z przewodnikami PTTK zaplanowano na g. 11, 13 i 14.30. O g. 11 chętni zbierają się przy bramie wejściowej, a w późniejszych godzinach na placu głównym.

Jednocześnie, od g. 11 do 16 na placu głównym będzie można rozejrzeć się po stoiskach z militariami, pamiątkami, skorzystać z oferty kramów gastronomicznych.

Organizowane będą także przejażdżki wojskowymi pojazdami, ale to będzie atrakcja odpłatna.

Miejskie obchody Święta Niepodległości we Włocławku w 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się w poniedziałek 11 listopada 2024 o godzinie 10:30 w centrum Włocławka – na Placu Wolności.

Flaga długości 100 metrów

- Narodowe Święto Niepodległości bardziej niż inne dni pokazuje, jak mocno jesteśmy związani z ukochanym Włocławkiem, a nasza droga do odzyskania wolności zawsze będzie obecna w rodzinnych wspomnieniach, historycznych opracowaniach i w naszych sercach. Wspólnie uczcijmy Narodowe Święto Niepodległości, serdecznie do tego zachęcam - zaprasza do uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki.

11 listopada nie zabraknie tradycyjnego przemarszu ze 100-metrową flagą państwową. Przemarsz wyruszy z Placu Wolności po zakończeniu uroczystości i dotrze do katedry, gdzie odprawiona zostanie msza święta.

- Wyruszymy z Placu Wolności, około godziny 11.20 i przejdziemy ulicami: 3 Maja, Cyganka, Pl. Kopernika, Wyszyńskiego na Plac przed Bazyliką Katedralną – informuje Urząd Miasta Włocławek.

W Toruniu o godz. 9.50 nastąpi złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem Ku Czci Poległych w latach 1918-1921. O godz. 10.15 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, a kwadrans później w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny rozpocznie się uroczysta msza święta. O godz. 11.30 ulicami Starego Miasta wyruszy przemarsz, a o 11.50 na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczystość patriotyczna.

Poza tym od 8 do 12 listopada na toruńskim rynku trwa prezentacja Sterowca „Wolność”, a do godz. 16 na Rynku Staromiejskim będzie trwał piknik historyczny. Odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych: pojazdów i umundurowania, pokaz pojazdów służb mundurowych. Będzie można zagrać w niepodległościową grę terenową ZHP, posłuchać pieśni patriotycznych i nastąpi pokaz Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W Bydgoszczy w poniedziałek, 11 listopada od godz. 12.00 do 13.30 na Starym Rynku odbędą się uroczystości patriotyczne z ceremoniałem wojskowym (hymn, flaga, apel pamięci, salwa honorowa, wystąpienia, złożenie kwiatów i wieńców oraz wiązanka pieśni patriotycznych). Po tej części, od godz. 13.30 do 16.30 zaplanowano obywatelskie obchody święta, także na Starym Rynku.

W ramach obchodów odbędą się: Bieg Niepodległości (start o 11, meta ok. 11.45 na stadionie Zawiszy) i 18. Rowerowy Rajd Niepodległości (start o 7.50 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, z metą ok. 17.30 na Starym Rynku) oraz 29. turniej szachowy w BKS Chemik.

Przed głównymi uroczystościami, o godz. 11 w Katedrze Bydgoskiej odbędzie się msza święta w Intencji Ojczyzny.

W Inowrocławiu o godzinie 10 w kościele pw. Zwiastowania NMP odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą w asyście orkiestry dętejInowrocławskich Kopalń Soli „Solino” oraz kompani honorowej Garnizonu Inowrocław ulicą Biskupa Antoniego Laubitza, przez Rondo Solidarności pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam będzie miała miejsce manifestacja patriotyczna wraz z salwą honorową oraz apelem pamięci. Odśpiewany zostanie hymn narodowy, a delegacje tradycyjnie złożą kwiaty pod pomnikiem.

Spotkanie przy Gęsinie

Miasto Inowrocław zaprasza do wspólnego świętowania podczas Spotkania Rodzinnego przy Gęsinie, które odbędzie się na placu przed Halą Widowiskowo-Sportową. W godzinach 15.00-18.00 dla przybyłych mieszkańców dostępna będzie strefa gastronomiczna prowadzona przez Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Inowrocław oraz Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Inowrocław. Podziwiać będziemy też pokazy kulinarne prowadzone przez Wojciecha Grześkowiaka.

Podczas spotkania swoje stoiska wystawią Stowarzyszenie Historyczne "Iskra" oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Bydgoszcz". Zobaczymy m.in. punkt werbunkowy, gdzie wydaje się karty powołania do wojska, wartownie, stanowisko dwóch karabinów maszynowych i stanowisko armaty pruskiej feldkanone wz. 1896.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska