MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim. Było symboliczne wbicie łopaty - zdjęcia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tak wyglądało symboliczne wbicie łopaty pod budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim.
Tak wyglądało symboliczne wbicie łopaty pod budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim. Marcin Misiak
Rozpoczęła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim. W poniedziałek, 15 kwietnia, oficjalnie z udziałem wojewody kujawsko-pomorskiego, wbito symboliczną pierwszą łopatę pod budowę obiektu. - Cieszymy się, że możemy liczyć na coraz szerszą ofertę skierowaną do naszej grupy społecznej - podkreśla mieszkanka Jadwiga Gawrońska.

W gminie Sępólno Krajeńskie nie funkcjonuje żaden dom pomocy społecznej czy środowiskowy dom samopomocy. Rośnie za to zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze dla osób z niepełnosprawnością, szczególnie osób starszych, niesamodzielnych, często samotnych. Dlatego też budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego jest priorytetową inwestycją dla samorządu.

- Cieszymy się, że możemy liczyć na coraz szerszą ofertę skierowaną do naszej grupy społecznej: osób starszych, samotnych, z niepełnosprawnościami. My seniorzy potrafimy to wszystko docenić. Często wskazujemy nasze potrzeby, sposoby ich rozwiązania i otrzymujemy je. Na najbliższy czas mamy następujące hasło: „Starość mądrością stoi” – podkreśla mieszkanka Jadwiga Gawrońska.

Rozpoczęcie budowy COM

Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne powstanie na ul. Młyńskiej, na placu Przyjaźni. To instytucja, w której pomoc znajdą osoby starsze lub niepełnosprawne, wymagające specjalistycznego nadzoru. Placówka będzie prowadziła także opiekę wytchnieniową. Jest to czasowa opieka na czas, gdy stały opiekun nie ma z kim pozostawić osoby obłożnie chorej lub niesamodzielnej. Nowa placówka będzie świadczyła opiekę całodobową, stąd potrzeba budowy obiektu, w którym realizowanie takich usług będzie możliwe. Opiekę znajdą tu łącznie 22 osoby: 10 osób w systemie całodobowym, a 12 osób w systemie dziennym.

W poniedziałek, 15 kwietnia, ruszyły prace budowlane. Pierwszą łopatę symbolicznie wbili wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, posłanka Iwona Kozłowska, burmistrz Waldemar Stupałkowski,, dyrektorka Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Izabela Frohlke oraz seniorka pani Wiesława Pasternacka.

- Inwestycje w naszej gminie w postaci budynków, dróg, chodników są bardzo ważne, ale warto zaznaczyć też inwestycje w człowieka. Mało mówi się o tym, co robi polityka społeczna. Tego typu centra pozwalają zaopiekować się osobami, które tego potrzebują – ocenia Izabela Frohlke, dyrektorka CUS w Sępólnie.

Tak będzie wyglądać miejsce dla seniorów

Inwestycja zakłada nie tylko wzniesienie budynku, ale także zagospodarowanie terenu wokół. W projekcie znalazły się pomieszczenia mieszkalne wyposażone w węzły sanitarne. Jest też kuchnia, salon, są pomieszczenia do rehabilitacji i pokój dla pielęgniarki.

– To kolejny przykład realizacji projektu, który wynika z potrzeb naszych mieszkańców, które zostały dobrze zdiagnozowane. Obiekt będzie parterowy, przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W budynku będzie strefa wypoczynkowa w postaci wewnętrznego atrium, na zewnątrz plac zieleni i siłownia plenerowa, jest też miejsce na wiatę wypoczynkową z ogródkiem. Nieprzypadkowa jest lokalizacja – to serce naszego miasta. W pobliżu jest park, Centrum Dziecka i Rodziny, plac zabaw, rzeka Sępolenka i skatepark. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne dopełni zagospodarowanie tego terenu. Trzymam kciuki za wykonawcę, by w terminie oddał obiekt do użytku– mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Czytaj też:

Wojewoda kujawsko-pomorski zaznaczył, że w regionie powstaje sześć takich obiektów.

- To pokazuje, jak ta gmina może czuć się pionierem tego typu usług. Sępólno jest w dobrych rękach i wiem, że dalej będzie korzystało z funduszy zewnętrznych, w tym pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. To czas na mądre projekty, nie na eksperymentowanie. Jestem przekonany, że szybko spotkamy się na zakończeniu tej budowy i oddaniu centrum do użytku – powiedział wojewoda Michał Sztybel.

Instytucja będzie działała pod skrzydłami Centrum Usług Społecznych. Wykonawcą jest sępoleński Zakład Transportu i Usług. Całość ma kosztować 4,2 mln złotych. Zadanie to wysokości 3,2 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Inwestycja będzie gotowa do końca roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sępólnie Krajeńskim. Było symboliczne wbicie łopaty - zdjęcia - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska