Aktywna fundacja
Kalwaria Pakoska to 24 siedemnastowieczne barokowe kapliczki. Przez ponad sto lat te obiekty stały bez konserwacji i jakiejkolwiek opieki. Z powodu wysokiego zasolenia i zawilgocenia ścian w wielu kaplicach cegła uległa spróchnieniu. Niektóre obiekty zagrażają katastrofą budowlaną.
Teraz Franciszkanie mocno zaangażowali się w ratowanie kaplic. Pomagają im parafianie. Zawiązali Fundację "Kalwaria Pakoska 1628", która zbiera pieniądze na renowację kaplic.
- Za pieniądze zebrane przez fundację w zeszłym roku wykonaliśmy sześć projektów, a w bieżącym roku - cztery - tłumaczy ojciec gwardian Dacjan Marczak. Takie dokumentacje są bardzo kosztowne, lecz trzeba je wykonać przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Powrót do baroku
Aktualnie modernizowana jest kaplica Wniebowstąpienia Pańskiego. Pieniądze na ten cel (400 tys. zł) przekazał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wojewoda dofinansowuje remont kaplicy Judasza (40 tys. zł). Starostwo inowrocławskie przekazało 10 tys. zł na sporządzenie dokumentacji na kaplicę Piłata.
Kaplica Cedron modernizowana jest ze środków własnych Franciszkanów. Z tych funduszy wyremontowana zostanie również kaplica Wniebowzięcia Marii Panny.
- Chcemy jak najwierniej odtworzyć czas, w jakim kaplice były wykonane, a więc barok. Czuwa nad tym Wojewódzki Konserwator Zabytków. Miejsca, które w przeszłości zniekształcono, zostaną odtworzone tak, by pasowały do epoki - tłumaczy ojciec Dacjan.
Na park jeszcze poczekamy
Przypomnijmy, że gmina realizować będzie projekt pod hasłem "Park Kulturowy Kalwaria Pakoska". Ma otrzymać na ten cel z Unii Europejskiej 2,8 mln euro.
W ramach projektu zmodernizowane mają być kapliczki pakoskie. Wzbogacone zostaną również o iluminacje świetlne. Powstanie również punkt informacji turystycznej ze stałą ekspozycją dotyczącą Kalwarii. Turyści spacerować mają w przyszłości po odnowionych i dobrze oświetlonych ścieżkach.
- Z konkretnymi pracami w terenie najprawdopodobniej w przyszłym roku jeszcze nie ruszymy. Rok minie, aż opracujemy stosowną dokumentację - mówi burmistrz Wiesław Kończal. Tłumaczy, że Park Kulturowy nie będzie pełnił tylko funkcji sakralnej, ale i turystyczną. Dzięki niemu uporządkowana zostanie również praktycznie jedna trzecia Pakości.