Ponieważ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał wykonanie decyzji ministra rolnictwa, który uznał, że zespół pałacowo-parkowy ma wrócić do mieszkającego w Australii potomka.
Przypomnijmy, terenowy oddział Agencji Nieruchomości Rolnych w Bydgoszczy - obecny właściciel kompleksu - zaskarżył wydaną przez ministra, w czerwcu br. decyzję. - Postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej przez nas decyzji oznacza, że strona spadkobierców, do czasu rozpatrzenia naszej skargi w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, nie może podejmować żadnych czynności - informuje Edyta Zakrzewska, dyrektor ANR w Bydgoszczy.
Czytaj: **Świętowano 20-lecie istnienia instytucji kultury Pałac Lubostroń [zdjęcia]**
Jak długo możemy czekać na rozstrzygnięcia? Nie wiadomo.
Już kilka lat temu potomek rodziny Skórzewskich, dawniejszych właścicieli Pałacu, postanowił ubiegać się o odzyskanie majątku. Uważa on, że majątek nie powinien zostać objęty dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (z 6 września 1944 roku) o przeprowadzeniu reformy rolnej. Interweniował on m.in. w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, ale bezskutecznie. Przełom nastąpił gdy Leon Skórzewski zwrócił się do ministra rolnictwa.
Pałac Lubostroń od przeszło 20 lat jest instytucją kultury. To jedno z najważniejszych miejsc na mapie kulturalnej województwa kujawsko-pomorskiego.
Co roku odwiedza go wielu znakomitych artystów. Odbywa się tu wiele różnorodnych imprez. Wstęp na większość z nich, chociażby Festiwal "Muzyka w świetle księżyca", jest darmowy. Od 1 stycznia 2013 r. organem prowadzącym zespół jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.