Izba jest wypełniona eksponatami z różnych lat, nawet z XIX wieku.
– Goście znajdą w niej m.in. wyposażenie gospodarstwa domowego, pamiętniki, a nawet przedwojenną kronikę Urszulewa. Można dowiedzieć się np. kto jako pierwszy kupił telewizor – tłumaczy wójt Dariusz Kolczyński.
Pałac odzyska blask
Projekt związany z przebudową jednego z pomieszczeń w pałacu w Okalewie ruszył w kwietniu ubiegłego roku. Zakres prac remontowo - konserwatorskich objął m.in. wykonanie nowych tynków na ścianach wewnętrznych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę podłóg.
– Dobrze, że idea ochrony dziedzictwa narodowego jest żywa, także w programach unijnych – dodaje Kolczyński. – Dzięki temu możemy zadbać o pałac w Okalewie. Nie ma co ukrywać, że izba historyczna to dopiero początek i furtka do dalszych prac. Dach wymaga kapitalnego remontu. To budynek po części komunalny, więc będziemy musieli znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla mieszkańców.
Docelowo pałac ma być miejscem promocji i rozwoju lokalnego dziedzictwa.
– Przed nami jeszcze dużo pracy – przyznaje wójt Kolczyński. – Już mamy dość obszerną listę gości, więc jest zainteresowanie historią gminy. Na pewno musimy zadbać o to, żeby wykorzystać potencjał tego miejsca. Obok pałacu jest piękny park, już po części zrewitalizowany. Z pewnością nie zabraknie wydarzeń cyklicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenie naszej izby historycznej.
Młodzież dba o historię
W piątek, przy okazji otwarcia izby, został rozstrzygnięty drugi etap międzyszkolnego konkursu „Pamiątki przeszłości”.
Zadaniem zespołów projektowych (z Okalewa, Skudzaw i Skrwilna) było odtworzenie historii wybranego, najciekawszego eksponatu, w dowolnej formie. Były ciekawe opowieści, wiersze i krótkie inscenizacje.
W młodszej kategorii zwyciężyli uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Okalewie. Wśród ósmoklasistów najlepsza okazała się młodzież ze Skudzaw. Klasy, które zajęły pierwsze miejsce w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz specjalne vouchery w postaci wyjazdu do Torunia (w programie: zwiedzanie Muzeum Okręgowego, gdzie podziwiać można Skarb Skrwileński oraz seans filmowy w kinie).
Kolejnym punktem piątkowego wydarzenia była gra terenowa „Tropem pamiątek przeszłości”. Rozegrała się ona na terenie parku przy zabytkowym okalewskim pałacu. Udział w grze wzięły trzy drużyny. Każda reprezentacja otrzymała zestaw startowy, niezbędny do wykonania ośmiu zadań – mapkę, na której oznaczono miejsce ukrycia skarbów oraz kopert z zadaniami, kartę odpowiedzi, łopatkę, długopis, taśmę klejącą i nożyczki. Ostatecznie wygrała SP w Okalewie (23 pkt), przed uczniami ze Skudzaw (22,5 pkt) i Skrwilna (22 pkt). Wszystkie zadania związane były z uroczystością otwarcia Regionalnej Izby Historycznej oraz podstawową wiedzą na temat gminy Skrwilno.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
