https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętasz okres II wojny św. Opowiedz realizatorom filmu, podziel się swoją wiedzą. Zdjęcia

Monika Smól
Wideo
od 16 lat
Pamiętasz okres II wojny św.? Chciałbyś podzielić się informacjami z członkami Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło"? Przygotowują drugi film dla potomnych i zapraszają do kontaktu.

- W ostatnich trzech miesiącach, wraz z Jakubem Wróblem z Bydgoszczy - operatorem kamery - odwiedziliśmy kilkoro żyjących jeszcze świadków pamiętających funkcjonowanie doświadczalno-szkoleniowego poligonu rakietowego „Heidekraut” („Wrzos”) zlokalizowanego w lesie w okolicach Wierzchucina-Zielonki-Lisin-Suchomia w Borach Tucholskich - informuje Bartosz Puchowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło". - Szukamy kolejnych osób.

Kręcą drugą część filmu - wspomnień wojennych mieszkańców Borów Tucholskich

Pan Bartosz podkreśla, że bardzo chętnie odwiedzą takie osoby i przeprowadzą wywiady.

Przeczytaj także

- Zdjęcia wykonywane są na potrzeby drugiej części filmu dokumentalnego o tym ciekawym epizodzie II wojny światowej z terenu gminy Cekcyn - dodaje Bartosz Puchowski. - Do tej pory udało nam się spotkać i porozmawiać z kilkoma osobami. Są to: Stanisław Pawłowski z Ostrowa, Edmund Pawłowski z Ostrowa, Stanisława Pilarska z Wierzchucina, Lidia Manikowska z Lniana (w czasie wojny Iwiec), Teresa Babińska z Tucholi (w czasie wojny Wierzchucin) oraz Jadwiga Gwizdała z Małego Gacna.

Prezes Puchowski ma apel do osób, które także są z roczników pamiętających te ważne wydarzenia historyczne.

- Jeżeli ktoś pamięta okres II wojny światowej i chciałby się z nami podzielić swą wiedzą na ten temat, która zapisana zostanie w formie filmowej (cyfrowej) dla potomnych, zapraszamy serdecznie do kontaktu - zachęca. - Wywiad charakteryzuje swobodna, niczym nieskrępowana rozmowa w miłej i przyjaznej atmosferze. Rozmawiamy zarówno o okresie przed, jak i krótko powojennym, a także o latach 1939-45. Wszelkie informacje o poligonie "Heidekraut" - funkcjonującym od czerwca 1944 do stycznia 1945 - będą szczególnie mile widziane.

Z Bartoszem Puchowskim, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", można kontaktować się dzwoniąc pod nr tel. 533 351 577.

Dowiedz się również

Obejrzyj pierwszą część filmu

Pierwszą część filmu o poligonie "Heidekraut" można obejrzeć na YouTube. Do tej pory film obejrzało około 8 tys. osób.

Poniżej w galerii zdjęcia osób, które już wzięły udział w projekcie i podzieliły się swoja wiedzą i wspomnieniami m.in. z okresu II wojny światowej.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska