- W ostatnich trzech miesiącach, wraz z Jakubem Wróblem z Bydgoszczy - operatorem kamery - odwiedziliśmy kilkoro żyjących jeszcze świadków pamiętających funkcjonowanie doświadczalno-szkoleniowego poligonu rakietowego „Heidekraut” („Wrzos”) zlokalizowanego w lesie w okolicach Wierzchucina-Zielonki-Lisin-Suchomia w Borach Tucholskich - informuje Bartosz Puchowski, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło". - Szukamy kolejnych osób.
Kręcą drugą część filmu - wspomnień wojennych mieszkańców Borów Tucholskich
Pan Bartosz podkreśla, że bardzo chętnie odwiedzą takie osoby i przeprowadzą wywiady.
Przeczytaj także
- Zdjęcia wykonywane są na potrzeby drugiej części filmu dokumentalnego o tym ciekawym epizodzie II wojny światowej z terenu gminy Cekcyn - dodaje Bartosz Puchowski. - Do tej pory udało nam się spotkać i porozmawiać z kilkoma osobami. Są to: Stanisław Pawłowski z Ostrowa, Edmund Pawłowski z Ostrowa, Stanisława Pilarska z Wierzchucina, Lidia Manikowska z Lniana (w czasie wojny Iwiec), Teresa Babińska z Tucholi (w czasie wojny Wierzchucin) oraz Jadwiga Gwizdała z Małego Gacna.
Prezes Puchowski ma apel do osób, które także są z roczników pamiętających te ważne wydarzenia historyczne.
- Jeżeli ktoś pamięta okres II wojny światowej i chciałby się z nami podzielić swą wiedzą na ten temat, która zapisana zostanie w formie filmowej (cyfrowej) dla potomnych, zapraszamy serdecznie do kontaktu - zachęca. - Wywiad charakteryzuje swobodna, niczym nieskrępowana rozmowa w miłej i przyjaznej atmosferze. Rozmawiamy zarówno o okresie przed, jak i krótko powojennym, a także o latach 1939-45. Wszelkie informacje o poligonie "Heidekraut" - funkcjonującym od czerwca 1944 do stycznia 1945 - będą szczególnie mile widziane.
Z Bartoszem Puchowskim, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło", można kontaktować się dzwoniąc pod nr tel. 533 351 577.
Dowiedz się również
Obejrzyj pierwszą część filmu
Pierwszą część filmu o poligonie "Heidekraut" można obejrzeć na YouTube. Do tej pory film obejrzało około 8 tys. osób.
Poniżej w galerii zdjęcia osób, które już wzięły udział w projekcie i podzieliły się swoja wiedzą i wspomnieniami m.in. z okresu II wojny światowej.