https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Panele - jak je położyć?

(MKJ)
Idealna gładź, ciekawy wzór i kolor,  no i łatwość w utrzymaniu - to atuty panei
Idealna gładź, ciekawy wzór i kolor, no i łatwość w utrzymaniu - to atuty panei Fot. ruckzuck
Jeśli zdecydowaliśmy się położyć w naszym "M" na podłodze panele, musimy wiedzieć, jak prawidłowo powinno się je ułożyć. To nie jest trudne.

Kupując panele podłogowe często decydujemy się na ich samodzielny montaż. I słusznie, bo to nie jest przedsięwzięcie zbyt trudne.

Rozpoczynając prace pamiętajmy jednak o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad ich układania, bowiem podłoga to jeden z najważniejszych elementów wystroju naszego mieszkania lub domu.

Podstawowa zasada, o której nie wolno nam zapomnieć brzmi: - panele podłogowe należy układać na podłożu, które powinno być płaskie, twarde i suche.

Prace przy formowaniu podłoża rozpoczynamy od ułożenia na całej powierzchni podłogi folii paroizolacyjnej. Oczywiście, robimy to tylko wówczas, gdy nie zamierzamy montować paneli na podłożu drewnianym.

W drugiej kolejności - całość powierzchni pokrywamy warstwa podkładową.
- Folia zapewnia izolację przed wilgocią, dlatego jej ułożenie pod panelami jest tak ważne! - mówi Damian Homola z sieci RuckZuck. - Pasma foli układamy na całej powierzchni podłogi, tak aby poszczególne części nachodziły na siebie przynajmniej 20 cm. Następnie należy zastosować specjalną warstwę podkładową np. piankę, która wyeliminuje ewentualne nierówności i wygłuszy podłogę.

Warto też pamiętać, że stykające się krawędzie podkładu najlepiej skleić taśmą samoprzylepną, co pozwoli nam uniknąć nachodzenia podkładu na siebie

Prostopadle do okna - w układzie schodowym
Czas rozpocząć układanie paneli. Zaczynamy zawsze prostopadle do okna w układzie schodowym, z przesunięciem poszczególnych desek względem siebie ok. 20 - 40 cm.

Mierzymy i liczymy
Przed rozpoczęciem prac należy pamiętać o zmierzeniu i przeliczeniu szerokości pomieszczenia, tak aby w końcowym etapie montażu nie okazało się, że szerokość ostatniego rzędu paneli będzie mniejsza niż 5 cm

Podłoga musi mieć szansę "popływać"
Podłoga ułożona z paneli nie może się bezpośrednio stykać ze ścianami i innymi elementami stałymi pomieszczenia.

Panele podłogowe muszą mieć możliwość swobodnego "pracowania".
Taką możliwość stwarzają dylatacje - czyli niewielkie przerwy pozostawione na stykach elementów stałych i paneli .

- Należy wziąć pod uwagę, że przestrzeń pomiędzy krawędzią paneli, a elementami stałymi pomieszczenia, powinna wynosić ok. 15 mm. Na czas montażu układamy w tych miejscach tzw. klocki dylatacyjne, które później usuwamy, a powstałe szpary maskujemy listwami przypodłogowymi lub progowymi - wyjaśnia nasz ekspert, Damian Homola.

Jeśli sił za mało na zamiary - szukamy fachowca
Kiedy zdecydujemy się na zakup paneli podłogowych i ich samodzielny montaż przestrzegajmy powyższych zasad, a nowa, prawidłowo ułożona podłoga będzie zachwycać niepowtarzalnym wzorem.

Możemy oczywiście także skorzystać z pomocy ekipy montażowej. Warto o tym pamiętać, bo niektóre sklepy dysponują profesjonalnym zespołem, który na nasze życzenie ułoży panele.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska