Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Państwo ostrzej potraktuje kierowców. Co się zmieni?

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Policja drogowa zrobi swoje, a kierowcy muszę się liczyć z poważniejszymi sankcjami za niektóre czyny.
Policja drogowa zrobi swoje, a kierowcy muszę się liczyć z poważniejszymi sankcjami za niektóre czyny. Piotr Krzyżanowski
Tak się stanie 14 dni po głoszeniu w Dzienniku Ustaw. Prezydent RP właśnie podpisał ustawę nowelizującą Kodeks karny za niektóre przestępstwa drogowe.

Na baczności będą musieli się mieć zwłaszcza kierowcy lubiący zaglądać do kieliszka. Za spowodowaniu wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć człowieka albo ciężki uszczerbek na jego zdrowiu, trafi się do więzienia na co najmniej 2 lata, a kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Jeszcze dziś dolna granica kary za to przestępstwo to 9 miesięcy za kratami, a wyrok do jednego roku można zawiesić.

Gdyby nowe prawo obowiązywało już od początku tego roku, to takie sankcje dotknęłyby tych nietrzeźwych kierowców, którzy na kujawsko-pomorskich drogach spowodowali 12 wypadków, w których jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych (to dane do końca kwietnia).

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

- Nietrzeźwi spowodowali też 110 kolizji- wylicza kom. Adam Sobecki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Zatrzymaliśmy 1641 nietrzeźwych kierowców.

Nowelizacja Kodeksu karnego przewiduje też wydłużenie okresu przedawnienia karalności za wszczęte już sprawy o wykroczenia z dwóch do trzech lat.

A w tym roku kujawsko-pomorska policja drogowa stwierdziła prawie 104 tys. wykroczeń.

W Kodeksie karnym dodano nowy artykuł (178b) i uznano za przestępstwo niezatrzymanie pojazdu do kontroli, podobnie jak do kontroli na wodzie czy w powietrzu (w tym ostatnim przypadku chodzi o niereagowanie pilota na polecenia uprawnionych służb).

I za ten czyn będzie grozić do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże sprawcy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od roku do 15 lat. Dotąd było to wykroczenie, za które można było otrzymać grzywnę lub trafić na 30 dni do aresztu.

W ostatnich latach na polskich drogach było przynajmniej kilka niebezpiecznych lub wręcz tragicznych zdarzeń, gdy kierowcy nie zatrzymali się do kontroli. W ubiegłym roku w Szczecinie policjant postrzelił śmiertelnie kierowcę. W roku 2012 żołnierz w cywilnym ubraniu (i aucie) został ostrzelany na rogatkach Bydgoszczy, a potem oskarżony o czynną napaść na funkcjonariuszy. Żołnierz myślał, że to napad.

Sąd będzie zobowiązany orzekać zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w razie skazania sprawcy za prowadzenie pomimo cofnięcia prawa jazdy lub niezastosowanie się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdu.

Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa sądy dostaną informacje o mandatach i punktach karnych.

Od początku tego roku do końca kwietnia na drogach regionu doszło do 225 wypadków i 7 tys. 959 kolizji. Zginęło 30 osób, a 263 odniosły rany.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju (28.04.-04.05. 2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska