DW
Bartlomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Paraolimpiada. W ostatnim dniu igrzysk rozstrzygnięto olimpijskich mistrzów w koszykówce na siedząco. W najlepszej czwórce turnieju znalazły się drużyny z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA. W spotkaniu o trzecie miejsce Brytyjczycy pokonali Hiszpanów 68:58, a w finale Stany Zjednoczone były górą nad Japonią wynikiem 64:60.

Paraolimpiada 2020. Amerykanie dominują w koszykówce

Mimo 10-punktowej przewagi na koniec meczu o trzecie miejsce pomiędzy Wielką Brytanią i Hiszpanią widowisko było dość wyrównane. W pierwszej kwarcie byliśmy świadkami remisu 13:13. W pewnym momencie Hiszpanie nawet prowadzili. W trzeciej kwarcie znacznie osłabli i pozwolili na to, by Brytyjczycy odskoczyli aż na 10 punktów. Ostatecznie ich przewaga nie zmieniła się do samego końca meczu.

Finałowe starcie stało na bardzo wysokim poziomie. Mimo dobrego rezultatu po pierwszych dwóch kwartach dla USA, Japończycy przyspieszyli grę i byli bardzo blisko zwycięstwa. Kluczowa była jednak czwarta kwarta, którą Amerykanie zaczynali z jednym punktem straty. Wynik 64:60 sprawia, że to absolutni dominatorzy w tej dyscyplinie zgarniają złoto!

Najlepszym zawodnikiem finału był Steve Serio, który rzucił dla amerykańskiej drużyny 23 punkty.