Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parch jabłoni - kiedy i jak go zwalczać? Zagrożenie możliwe m.in. w powiecie rypińskim

Strefa Agro
pixabay.com
Jabłoniom zagraża obecnie agrofag - parch jabłoni - ostrzega rypiński oddział Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

Wegetacja ruszyła, wkrótce pąki pojawią się w sadach. - Na czereśniach już są widoczne - mówi mieszkanka powiatu bydgoskiego. - Rozkwitają śliwki mirabelki, jabłonie potrzebują jeszcze dłuższej chwili - dodaje.

Dla sadowników kluczowe są teraz obserwacje drzew. Komunikat o zagrożeniu upraw roślin - jabłoni - wydał oddział WIORiN dla powiatu rypińskiego. "Parch jabłoni poraża wszystkie nadziemne niezdrewniałe organy jabłoni. Objawy choroby są widoczne najczęściej na liściach i owocach. Rozwój grzyba przebiega w 2 stadiach: konidialnym i workowym. Grzyb zimuje w postaci otoczni na opadłych porażonych liściach jabłoni", przypomina w piśmie Jan Nowiński, kierownik oddziału.

Możliwość zakażenia wiosną znacznie ogranicza usunięcie opadłych liści. Warto też wybierać odmiany odporne na parcha.

Sprzyjającymi warunkami dla wyrzutu zarodników z otoczni jest wilgoć i temperatura. Zakażenie wówczas rośliny jest infekcją pierwotną. Do infekcji wtórnej może dojść w czasie sezonu wegetacyjnego, gdy grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych (infekcje wtórne).

"W celu przeprowadzenia prawidłowej ochrony plantacji konieczne jest prawidłowe ustalenie tzn. okresów krytycznych - czyli takiego układu temperatury i czasu zwilżania liści, w którym przy obecności zarodników może dość do infekcji tkanek roślin. Licz okresów krytycznych w sezonie wegetacyjnym może sięgnąć nawet kilkudziesięciu", czytamy w komunikacie.

Podstawą racjonalnego chemicznego zwalczania powinno być przeprowadzenie zabiegów w momencie zagrożenia infekcją przez grzyba.

Dalsze zalecenia WIORiN:

  • Kontynuacja metody chemicznej zależy od skutecznej ochrony w fazie infekcji pierwotnych, szczególnie do fazy kwitnienia jabłoni. najwięcej zarodników workowych wysiewa się w fazie różowego pąka oraz kwitnienia.
  • W sadach, w których po zakończeniu infekcji pierwotnych nie stwierdzono objawów parcha jabłoni, ochronę chemiczną można ograniczyć do zabiegów w okresie wystąpienia długotrwałych opadów.
  • W innych sadach powinna być kontynuowana do okresu zbiorów.
  • Zaleca się wykonywać zabiegi środkami ochrony roślin z uwzględnieniem stosowania w pierwszej kolejności metod biologicznych, agrotechnicznych i hodowlanych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia Wyszukiwarkę środków ochrony roślin <---

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska