Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Kulturowy w Wietrzychowicach musi poczekać na pieniądze od marszałka

MAŁGORZATA GOŹDZIALSKA
fot. Wojciech Albrudziński
Unikat na skalę europejską, Park Kulturowy w Wietrzychowicach, nadal jest na garnuszku samorządu Izbicy Kujawskiej. Kiedy to się zmieni?

W ubiegłym roku sejmik samorządowy podjął uchwałę intencyjną o utworzeniu z gminą i miastem Izbica Kujawska wspólnej instytucji kultury pod nazwą Park Kulturowy. Odpowiednie uchwały podjął też samorząd Izbicy Kujawskiej. Co od tego czasu się zmieniło? Nic. Park Kulturowy w Wietrzychowicach nadal jest utrzymywany wyłącznie przez gminę. - Ograniczamy się właściwie do uporządkowania terenu oraz propagowania walorów tego miejsca - mówi Bogdan Sadowski, burmistrz Izbicy Kujawskiej. Jego zdaniem na więcej gminy nie stać.

Przydałaby się jakaś instytucja zarządzająca. Taką mogłoby być, zdaniem władz gminy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ale władze województwa nie podzielają tego poglądu.

- To nie zadanie muzeum - uważa Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Zresztą we włocławskim muzeum jest wiele spraw do uporządkowania - potrzebny jest kapitalny remont tej placówki, poprawa bazy. Słowem, nie ma możliwości, by muzeum zajmowało się parkiem w Wietrzychowicach.

Władze województwa podtrzymują jednak wcześniejsze deklaracje w sprawie wspólnego z gminą prowadzenia parku. Udział samorządu województwa ograniczałby się do finansowego wsparcia gminy. Marszałek Piotr Całbecki uważa, że organizacyjnie przedsięwzięciem tym powinna zająć się gmina.

Burmistrz Bogdan Sadowski nie jest zwolennikiem tego pomysłu. - Nie mamy odpowiedniej kadry - podkreśla. Wygląda więc na to, że wiele jeszcze czasu minie zanim obie strony dojdą do porozumienia .

Park Kulturowy obejmuje teren o powierzchni 37 hektarów. Tu znajduje się cmentarzysko grobowców megalitycznych sprzed 5 tys. 500 lat. Grobowce mają formę długich, trapezowych nasypów ziemnych i są unikatami na skalę europejską.
Poza Wietrzychowicami na Kujawach tego typu obiekty znajdują się jeszcze w Sarnowie, w gminie Lubraniec oraz podizbickim Gaju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska