Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Witosa w Bydgoszczy. Jedni burzą, inni chcą budować

Joanna Pluta
Dariusz Bloch
Od kilku dni w parku Witosa trwają prace rozbiórkowe muszli koncertowej i jej zaplecza

O tym, że stan techniczny muszli koncertowej jest fatalny było wiadomo od dawna. Niedawno natomiast ADM wyłoniła wykonawcę rozbiórki amfiteatru, a ten od kilku dni realizuje zadanie.

Tymczasem bydgoscy radni PiS zgłosili szereg poprawek do budżetu miasta na 2018 rok. Wśród nich znalazła się i taka, dotycząca muszli. Radni postulują o zwiększenie o 100 tys. zł przyszłorocznych wydatków w dziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”. Cel? Odbudowa muszli koncertowej. Do 2019 roku w myśl ich wniosku miasto miałoby zabezpieczyć na tę inwestycję 1,9 mln zł. 
- Muszla to ważne miejsce dla wielu bydgoszczan - mówi Jarosław Wenderlich, który w imieniu swoim i Klubu Radnych PiS złożył wnioski w ratuszu. - Dwa tygodnie temu brałem udział w zebraniu rady osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, na którym mówiliśmy, że muszla powinna w parku pozostać. Jeszcze wcześniej, na jednej z sesji RM, trwała nawet dyskusja o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków - amfiteatr to cichy świadek historii, warto byłoby to uszanować. A teraz? Nikt nas nawet nie poinformował, że nagle wjedzie tam ciężki sprzęt i zacznie się zrównywanie muszli z ziemią. Dlatego jedyne, co pozostaje, to ją odbudować.
Podobnego zdania jest Teresa Krzycka, przewodnicząca rady osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto, która podkreśla, że takie miejsce w parku Witosa jest bardzo potrzebne.

Skąd kwoty, jakie znalazły się we wniosku radnych? - To na razie szacunki - odpowiada Wenderlich. - By określić je dokładnie, należałoby przygotować program funkcjonalno-użytkowy.

Jak nowa muszla miałaby wyglądać? - Są dobre przykłady takich obiektów, nawet w regionie - w Ciechocinku, Inowrocławiu - mówi radny. - Można z nich czerpać. Scena mobilna, o której się mówi, moim zdaniem by się nie sprawdziła. Tu jest potrzebny stały obiekt z niewielkim zapleczem. Wierzę, że tętniłby życiem.

Co na to ratusz? - Ekspertyza stanu technicznego muszli była jawna – nigdy nie ukrywaliśmy, że muszla jest w fatalnym stanie technicznym i jej remont nie wchodzi w grę - komentuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta. - Decyzja o wyburzeniu zapadła na podstawie opinii niezależnych ekspertów. Jeśli chodzi o prace w parku Witosa - umowa, którą podpisaliśmy w listopadzie br. zakłada rewitalizację części parku z wyłączeniem fragmentu, na którym stoi muszla. Nie przesądzamy jakie będzie przeznaczenie tego terenu, ale zależy nam, żeby funkcje, jakie przez lata spełniał amfiteatr zostały - przynajmniej w części - zachowane.

Co do wniosków budżetowych: - Będą poddawane analizom - dodaje Stachowiak.

Na podstawie cech przypisywanych do imion opracowaliśmy poniższy raport. Zobaczcie kobiety, o jakim imieniu są najwierniejszymi partnerkami.

Kobiety o tym imieniu są najwierniejszymi partnerkami. Na li...

Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [7.12.2017]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska