"Nowe komfortowe targowisko ma rozpocząć działanie 1 grudnia" - radośnie donoszą służby prasowe grudziądzkiego Ratusza. Włodarze miasta są zadowoleni, że w końcu uda się uporządkować bałagan, w jednym z centralnych miejsc w mieście. Handlowcy nie tylko nie stracą, ale w dodatku zyskają możliwość pracy w dobrych warunkach. Pasaż z 130 boksami dla handlujących będzie administrowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.
Roboty budowlane ruszyły we wrześniu, ale ich celem jest wybudowanie zadaszenia nad parkingiem, w którym tylko dopuszcza się funkcję pasażu handlowego. Tak donosi tablica informacyjna wisząca przy placu budowy.
O boksach i funkcji pasażu handlowego nie ma jednak ani słowa
w pozwoleniu na budowę
wydanym 31 maja br. przez prezydenta Grudziądza. Dokument ten przewiduje jedynie budowę zadaszonego parkingu z "elementami infrastruktury towarzyszącej".
Boksy pojawiają się dopiero w jednym z załączników do dokumentacji. To zgłoszenie wybudowania, na tej samej działce, 130 tymczasowych boksów o konstrukcji lekkiej. Nie będą one trwale związane z gruntem, na ich budowę nie trzeba więc pozwolenia. Za to mogą stać nie dłużej niż 120 dni. To oznacza natomiast, że boksy dla handlowców będą musiały zostać rozebrane najpóźniej 28 stycznia przyszłego roku.
Tymczasem te lekkie, tymczasowe boksy z urzędowego zgłoszenia, na placu budowy przybierają postać solidnych murowanych ścian.
To
pachnie samowolą budowlaną
- Pierwsze słyszę od pana, że w tym miejscu powstaje pasaż handlowy - mówi Zbigniew Ptaszyński, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Pokazuje dokumenty, w których o budowie pasażu nie ma mowy. Tylko o zadaszeniu nad parkingiem i boksach, które trzeba będzie rozebrać. O tym, że będzie tam pasaż handlowy nie dowiedział się z telewizji, której nie ogląda, ani z gazet, których nie czyta.
Legalność inwestycji na al. 23 Stycznia inspekcja budowlana może sprawdzić, jeśli wpłynie do niej taki wniosek. Jego złożenie kosztuje 5 zł w znaczkach skarbowych. Może to zrobić każdy.
Dlaczego na al. 23 Stycznia powstaje zadaszony parking, a nie pasaż handlowy? Bo budowy pasażu handlowego nie dopuszcza wciąż obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego.
Dopiero dziś
radni zdecydują, czy chcą go zmienić. Jeśli się zgodzą, praktykowaną od dwóch miesięcy w Grudziądzu samowolę budowlaną, być może uda się jeszcze zalegalizować.
Jeśli radni powiedzą "nie" - pasaż handlowy, udający zadaszony parking - trzeba będzie rozebrać.
