https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac Piastowski w Bydgoszczy ze schronem dla ludności i podziemnym parkingiem. Tak wyglądałby po zmianach

Jarosław Więcławski
Podczas sesji zaprezentowano wizualizacje placu Piastowskiego po proponowanych zmianach.
Podczas sesji zaprezentowano wizualizacje placu Piastowskiego po proponowanych zmianach. MPU w Bydgoszczy
Więcej zieleni, targowisko w nowej formie oraz podziemny parking. Tak w przyszłości może wyglądać plac Piastowski w Bydgoszczy.

W środę (25 września) na sesji Rady Miasta Bydgoszczy poruszono temat założeń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Śródmieście-Plac Piastowski”. Informacja skupiona była na rozwiązaniach projektowych proponowanych dla placu Piastowskiego.

– Nigdy nie przedstawialiśmy państwu założeń projektu planu na etapie nawet przed jego opiniowaniem i uzgadnianiem z organami. Jednakże tutaj robimy wyjątek, ponieważ chcielibyśmy, aby państwo byli pierwszymi osobami, które zapoznają się z obecnymi założeniami i ewentualnie mogli wypowiedzieć w tej sprawie swoje zdanie – powiedziała Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Bydgoszczy.

Przypomniała, że jego historia sięga końca drugiej połowy XIX wieku. Pierwotnie plac obejmował większy obszar niż obecnie. Połowa była przestrzenią zieloną, o parkowym charakterze, a druga miała charakter targowy. W latach 1910-1913 na skwerze wybudowano neobarokowy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a teren stracił funkcję rekreacyjną na rzecz sakralnej.

W latach 90. zmienił się wizerunek placu Piastowskiego. Na targowisku pojawiły się boksy i zadaszenia, nabrało one bardziej zamkniętego charakteru. Aktualnie funkcjonuje tam około 60 stanowisk, w tym 17 z warzywami i owocami oraz 9 z kwiatami. Samo targowisko po godzinach handlowania jest zamknięte. Obok znajduje się również parking.

Uporządkowane targowisko na placu Piastowskim i podziemny parking

Zmiany, które proponowane są na tym etapie przygotowania planu miejscowego mają zupełnie odmienić oblicze placu. Założenia dotyczą jego pierwotnego kształtu, wraz z częścią, na której dziś mieści się kościół. Do niego włączona zostałaby ul. Szczepana Jankowskiego, przebiegająca między świątynią a targowiskiem.

Plac Piastowski ma zachować funkcję kultu religijnego i placu publicznego, z przeznaczeniem uzupełniającym o teren usług handlu detalicznego i komunikacji drogowej publicznej. Ma pojawić się na nim więcej zieleni.

– Rekomendujemy, aby w granicach obszaru wyznaczanego liniami zabudowy dla kondygnacji podziemnych dopuścić budowę parkingu podziemnego z infrastrukturą techniczną, sanitarną, magazynową, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania targowiska – powiedziała Anna Rembowicz-Dziekciowska.

– Chcielibyśmy, aby wszystkie te elementy, które są nieestetyczne, magazynowe, toalety, aby znalazły swoje miejsce w kondygnacjach podziemnego parkingu. Podziemny parking mógłby jednocześnie stanowić miejsce ukrycia dla ludności, musiałby mieć odpowiednio wzmocnione stropy – dodała. Sam parking mógłby mieć od 260 do 400 miejsc parkingowych.

– Chcemy zaproponować takie zapisy planu dla potrzeb funkcjonowania targowiska, aby dopuścić sytuowanie wyłącznie tymczasowych obiektów budowlanych przeznaczonych dla funkcji handlu detalicznego, sytuowanych wzdłuż granic terenu placu z terenami dróg publicznych (alternatywnie, przy ul. Plac Piastowski, Śniadeckich lub Chrobrego) – przedstawiła założenia dyrektor MPU. Obiekty handlowe miałyby mieć wysokie walory estetyczne i spójną formę architektoniczną. Łączna powierzchnia terenu wszystkich nie mogłaby przekroczyć 750 mkw (obecnie to ok. 620 mkw).

Procedura w toku

– Bardzo podoba mi się propozycja uporządkowania tego terenu. Idziemy w dobrym kierunku, jeśli chodzi o centrum – mówiła podczas dyskusji radna Joanna Czerska-Thomas z Trzeciej Drogi, dopytując m.in. o to ile mogłaby potrwać budowa parkingu podziemnego i co wtedy z handlarzami. – Myślałem, że te parkingi podziemne w naszym mieście to trochę takie science fiction, więc cieszę się, że to się zaczyna materializować – stwierdził Jędrzej Gralik z Bydgoskiej Prawicy.

Anna Rembowicz-Dziekciowska zaznaczyła, że jeżeli plan po przejściu całej przewidzianej procedury ostatecznie zostanie przyjęty przez Radę Miasta Bydgoszczy będzie podstawą prawną do możliwości przekształcenia placu Piastowskiego. Dokument z założenia nie określa jednak, kiedy takie zmiany miałyby nastąpić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska