
Dr Stępowska dodaje: - Przykładem jak bardzo skoncentrowane mogą być olejki, jest zapalanie się olejków wydzielanych przez dyptam jesionolistny (tzw. gorejący krzak Mojżesza).
Podkreśla, że tak wysokie temperatury, by doszło do zapłonu, panują tylko na pustyni, ale świadczy to o tym, jak silne są to substancje.

- Reakcja organizmu na kontakt z taką substancją zależy m.in. od wrażliwości osobniczej - mówi dr nauk med. Ewa Banach-Wawrzeńczyk, alergolog. - Jeśli pojawi się np. wysypka lub mdłości czy stany podgorączkowe, to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem (np. z lekarzem pierwszego kontaktu). Jeżeli pojawi się niewielka wysypka, to można skonsultować się chociażby z farmaceutą, który doradzi, co warto zastosować. Czasami jednak potrzebne będą silniejsze środki, np. leki sterydowe, więc lepiej nie lekceważyć objawów i udać się do lekarza.

- Jest coraz mniej środków do zwalczania chwastów, więc częściej musimy usuwać je ręcznie, pracując nawet w czasie upałów - dodał rolnik z pow. inowrocławskiego.