Paszport turystyczny poleca świetne imprezy na weekend 24-26...

  Paszport turystyczny poleca świetne imprezy na weekend 24-26 sierpnia

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Weckwerth

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  We Włocławku odbędzie się V Festiwal Smoczych Łodzi

  We Włocławku odbędzie się V Festiwal Smoczych Łodzi ©Marek Weckwerth

  Z paszportem... Do pracy, rodacy! Bydgoskie fabryki zapraszają na drugą zmianę, w dodatku w (wolną!) sobotę. Kto omija taką robotę, może się bawić do woli: dobry rock w mieście na soli, we Włocławku smocze łodzie w odwodzie, w Wierzchucinie – poligon "Wrzosowisko”.
  We Włocławku odbędzie się V Festiwal Smoczych Łodzi

  We Włocławku odbędzie się V Festiwal Smoczych Łodzi ©Marek Weckwerth

  - Myślicie, że to już wszystko?! Można drezyną po Krajnie, można z Chopinem do Szafarni. W Grudziądzu będzie ułańska fantazja, w Toruniu - nie byle okazja - zachęca Agnieszka Kowalkowska, dyrektor biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

  * Toruń, 21-26 sierpnia Bella Skyway Festival

  Bella Skyway Festival rzuca nowe światło na stary Toruń. Sława tego wydarzenia sięga daleko (i wysoko!) opromieniając blaskiem toruńskie uliczki, skwery i zakaMARKI.
  Dla mieszkańców regionu i turystów impreza jest okazją do podziwiania świetlnych projekcji na fasadach budynków oraz instalacji wyczarowanych w miejskiej przestrzeni. Festiwal mocno świeci na mapie „Konstelacji dobrych miejsc” - w 2014 roku został laureatem Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. Jego początki związane są ze staraniami Torunia o tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

  Program oparto na trzech filarach:

  * Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań.
  * Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów.
  * Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Bella Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia.

  Więcej na: http://www.bellaskyway.pl/pl/

  * Włocławek, 25 sierpnia V Festiwal Smoczych Łodzi

  Przystań Wodna na Wiśle, ul. Piwna

  Skąd się wzięły smoki na wodzie? Oczywiście ze starożytnych Chin. Trudno dziś stwierdzić czy w nasze strony przypłynęły, czy raczej przyleciały. Wiemy, że dość licznie zamieszkują mariny, i że w najbliższą sobotę staną do sportowej rywalizacji we Włocławku. Organizatorzy spodziewają się smoczych drużyn z Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Iławy, Stolna i Wrocławia. Również gospodarz, Włocławek, wystawi swoich zawodników.

  Więcej na: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/v-festiwal-smoczych-lodzi-o-puchar-prezydenta-wloclawka

  * Grudziądz, 24-26 sierpnia 30. Jubileuszowy Zjazd Kawalerzystów

  "Przybyli ułani pod okienko" znają wszyscy. Kawalerzyści chętnie śpiewali, nie tylko pod okienkiem. Tu, w Grudziądzu, można ich spotkać w wielu miejscach. W sąsiedztwie ratusza, fary i zabytkowych spichrzów zatrzymał się „Ułan z dziewczyną”. U stóp pomnika fragment wiersza: „Bo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko... koń” Gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W życiu ułanów był czas na walkę, romantyczne spotkania i na… żurawiejki! Oficerowie pułków kawaleryjskich dedykowali je, nierzadko przy kieliszku, kolegom z innych jednostek. Dwuwiersze bywały złośliwe, frywolne, zabawne i, by jednak zachować fason, zakazane w obecności pań. O naszych śpiewano: „Mają d… jak z mosiądza, to ułani są z Grudziądza”. Jedni się oburzają – inni wspominają. Wszystkich zapraszamy do Grudziądza!

  24 sierpnia, godz. 14:00-22:00, Fort Wielka Księża Góra, Wielkie Lniska 22 W programie: zwiedzanie historycznego obiektu, izby pamięci Polaków pomordowanych w forcie w latach 1939-45; uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Walki i Męczeństwa w Wielkich Lniskach; Bieg Ułański o Złotą Ostrogę CWK; muzyka wojskowa na żywo, ognisko.

  25 sierpnia, godz. 15:00-18:00, Błonia Nadwiślańskie, historyczna i współczesna kawaleria
  Prezentacje umiejętności żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego oraz pokazy kawaleryjskie Szwadronu Kawalerii WP i oddziałów ochotniczych kultywujących tradycje Pomorskiej Brygady Kawalerii.

  Więcej na: http://grudziadz.pl/pl/important/content/13684


  * Inowrocław, 25 sierpnia XI Ino-Rock Festival

  Teatr letni

  Tym razem zamiast udać się na „fajfy”, kuracjusze inowrocławskich sanatoriów mają okazję przetestować na sobie terapię rockową. Koncerty festiwalowe odbywają się w Teatrze Letnim, w samym centrum Parku Solankowego. Integracja międzypokoleniowa? Można sprawdzić osobiście!
  Wystąpią: GAZPACHO, SOUP, BJORN RIIS BAND, AMAROK, HIPGNOSIS

  Więcej na: http://www.inorock.pl/

  * Wierzchucin, 25 sierpnia „Poligon Heidekraut” - Integracyjno-dydaktyczny piknik historyczny, godz. 16:00

  plac rozładunkowy przy dworcu PKP

  Ściśle tajny poligon rakietowy „Heidekraut”, rok po roku, odsłania swe wojenne tajemnice. W Wierzchucinie można być świadkiem starcia żołnierzy Armii Czerwonej z żołnierzami Wehrmachtu. Na pasjonatów historii czekają: strzelnica HFT, strzelnica ASG, warsztaty manualno-plastyczne, zabytkowe pojazdy, koncert pieśni patriotycznych, występ białoruskiego zespołu „Dzieciuki” i oczywiście grochówka z kuchni polowej.

  Więcej na: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/integracyjno-dydaktyczny-piknik-historyczny https://pl-pl.facebook.com/Poligon-Heidekraut-638355456306607/

  * Bydgoszcz, 25 sierpnia „Noc w fabryce” – Szlak TeH2O zaprasza na drugą zmianę

  FOD, METALBARK, HANPLAST, PESA

  Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła łatwiej poznać od strony wody. Wodna opowieść snuje się po bulwarach nad Brdą, przeciska przez śluzy starego Kanału Bydgoskiego, wije się wstęgą Młynówki wokół Wyspy Młyńskiej. Znacznie trudniej poznać bydgoski przemysł i rzemiosło. Za bramami hal produkcyjnych nadal pracują maszyny i ludzie, którzy „znają się na rzeczy”. W ramach obchodów Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, w najbliższą sobotę, będzie można zwiedzić kilka bydgoskich fabryk. Tutaj nawet turystów obowiązują przepisy BHP!

  Więcej na: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/noc-w-fabryce https://www.facebook.com/events/265812084029265/

  * Koronowo, 25 i 26 sierpnia

  VI Festyn Drezynowy. Stacja Koronowo, ul. Dworcowa

  Drezyny dla całej rodziny! Stare zapomniane dworce, malownicze wycieczki po Krajnie i retro zabawy.
  25 sierpnia, sobota, w godz. 11:00-16:00 - przejażdżki drezynami różnego typu, seanse filmowe z "terkoczącego" projektora, wystawa modelarska i animacje dla dzieci.

  26 sierpnia, niedziela - przejazdy drezynowe na trasie Koronowo - Wilcza Góra - Koronowo oraz Koronowo - Pruszcz Bagienica - Koronowo (rezerwacja miejsc pod tel. 798 203 446).

  Więcej na: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/vi-festyn-drezynowy-w-koronowie

  * Szafarnia, 25 sierpnia

  Biesiada u Chopina, godz. 17:00. Ośrodek Chopinowski

  Chopin wodzirejem na wiejskiej biesiadzie? To się zdarzyło naprawdę!
  Skoro słynny wirtuoz i kompozytor znalazł upodobanie w plebejskiej zabawie i są na to dowody „na piśmie”, z pewnością i nam wolno dziś poszaleć. Ośrodek Chopinowski zaprasza na wyjątkowy koncert na zakończenie wakacji. Zabawę pod szafarskim niebem poprowadzi toruński zespół „Claritas”. Zabrzmią m.in. piosenki z okresu międzywojennego, o śpiewnym i tanecznym charakterze.
  Bilety w cenie 10 zł. można rezerwować pod tel.: 56 682 79 30. Na koncert można dojechać „Chopin Busem” z Torunia.

  Więcej na: https://kujawsko-pomorskie.travel/pl/wydarzenia/biesiada-u-chopina

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego