Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyzm ekologicznie świadomy – czy jesteśmy na to gotowi?

J. Jaroszyńska, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń
Grzegorz Olkowski
Z początkiem stycznia temperatury w Polsce spadły mocno poniżej zera i większość z nas błyskawicznie dowiedziała się czym jest smog. Media zalecały, aby nie wychodzić w tym czasie z domu. Dobra to rada, ale przyznajmy szczerze – nie da się ot tak po prostu nie wyjść.

Każdy ma przecież jakieś obowiązki i mało prawdopodobne jest, że nagle z powodu smogu wszyscy zostaną w domu.

Problem zanieczyszczonego powietrza nie pojawił się znikąd ani nagle. Od wielu lat organizacje ekologiczne alarmują, że normy w Polsce są przekraczane wielokrotnie, zwłaszcza w okresie zimowym. Zdają sobie z tego sprawę zarówno instytucje państwowe, jak i samorządy lokalne. Co roku można usłyszeć apele, aby nie palić śmieciami w piecach i co roku stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu jest coraz wyższe. Trudno już ze współczuciem graniczącym z szokiem oglądać zdjęcia i filmy ze spowitego smogiem Pekinu, bo okazało się, że smog jest też u nas i to wcale w nie mniejszym stężeniu.

Przeczytaj również: Morawiecki: Mamy wiele pomysłów, które poprawią jakość powietrza w Polsce

Problem ze smogiem występuje również latem. Wtedy nie przyczyniają się do tego dymy z kominów, ale głównie z rur wydechowych. Niestety zbyt duża część jeżdżących po naszych ulicach samochodów to stare, sprowadzane z zachodu pojazdy, które nie spełniają już norm w zakresie emisji spalin. Dlatego może warto częściej korzystać z komunikacji miejskiej, albo podjechać gdzieś rowerem, aby nie przyczyniać się do zanieczyszczania powietrza. W końcu oddychamy nim my oraz nasi bliscy.

Sprawa jest dość poważna, bo jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Nie pomagają apele ani kary finansowe. Nie lepiej jest również w innych aspektach dbałości o środowisko. Wystarczy przypomnieć sobie dzikie wysypiska w lasach, plastikowe butelki leżące na górskich szlakach, czy wykopywane z bałtyckich plaż papierki i niedopałki. Nie potrafimy dbać ani o nasze powietrze ani o środowisko.

Czytaj też: Smog w regionie. Norma dobowa może i nie jest przekroczona, ale... [wideo]

Ostatnio dużo się mówi o patriotyzmie. Dbałość o środowisko to także jeden z przejawów szacunku do ojczyzny. Może zamiast kolejnych pomników, patriotycznych marszów i wieców lepiej byłoby przeznaczyć fundusze na edukację społeczeństwa z zakresu ekologii. Byłoby to niewątpliwie z dużym pożytkiem dla wszystkich. Aktualne zimową porą hasło: „Bądź patriotą, kochaj swój kraj – nie pal śmieciami, o środowisko dbaj!” być może wywołałoby u co poniektórych jakąś trwalszą refleksję. Warto zdać sobie sprawę, że za jakość powietrza i stan naszego środowiska odpowiadamy wyłącznie my sami. Jeśli nie zainwestujemy w zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa to może okazać się, że nasza piękna przyroda i wspaniałe środowisko naturalne będzie za jakiś czas już tylko wspomnieniem.

Nowe pomysły rządu na walkę ze smogiem. Emisja spalin ma być sprawdzana między innymi podczas każdej kontroli drogowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska