Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patronat "Pomorskiej". Wielka zabawa na koniec żniw

(mat)
W niedzielę zostaną nagrodzone wieńce i ozdoby dożynkowe, które oceniali m. in. Danuta Grzyb i Wiesław Szydło.
W niedzielę zostaną nagrodzone wieńce i ozdoby dożynkowe, które oceniali m. in. Danuta Grzyb i Wiesław Szydło. (mat)
- Dożynki to czas dziękczynienia. Nie wszędzie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego dane było zebrać plony. Nas klęski, oprócz plagi wymrożeń, w tym roku omijały - mówi Piotr Boiński, starosta.

Dożynki organizowali już Słowianie i plemiona bałtyckie. W dawnej Polsce nazywane były wyżynkami, obrzynkami, wieńcem, wieńcowym, okrężnymi czy żniwniokiem. Obchody święta plonów przetrwały do naszych czasów i są kultywowane również na terenie Pojezierza Brodnickiego. Odbywają się w każdej gminie. Jednak jednej niedzieli, podczas dożynek powiatowych, świętują wszyscy rolnicy z regionu. Tym razem Dożynki Powiatowo - Gminne odbędą się w Bobrowie już w najbliższą niedzielę.

- Dożynki to czas dziękczynienia - podkreśla Piotr Boiński, starosta. - Należy podziękować rolnikom za wkład pracy, za to, że dzięki nim chleb jest na ogólnym stole. Niektórzy młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, gdzie zaczyna się droga chleba. Wyrazem dziękczynienia jest też msza święta. Nie wszędzie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego dane było zebrać plony. Nas klęski, oprócz plagi wymrożeń, w tym roku omijały - dodaje.

W święcie plonów udział mogą wziąć nie tylko rolnicy, ale również inni mieszkańcy powiatu. W niedzielę w Bobrowie wszystko rozpocznie się o godz. 13.15 wymarszem korowodu dożynkowego do kościoła p.w. Św. Jakuba Apostoła. Msza odbędzie się o godz. 13.30, a o 15.15 na placu dożynkowym przy Zespole Szkół zacznie się oficjalna część święta plonów. Po niej zapraszamy na festyn.

Na scenie wystąpi wielu artystów. Wśród nich zespół Złoty Krąg, a o godz. 20 gwiazda wieczoru - Redlin. W trakcie zabawy nie zabraknie również innych atrakcji, m. in. konkursów, regionalnych wyrobów kulinarnych i pokazu lotów balonem.

Mieszkańcy regionu już zapowiadają swój udział.

- Mieszkam w Brodnicy, ale chętni jeżdżę na dożynki do innych gmin - mówi Karol Lewandowski, handlowiec. - Najbardziej lubię smakować swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem. Mam nadzieję, że w Bobrowie go nie zabraknie.

Dożynki to stary obyczaj, jednak należy podkreślić, że polska wieś cały czas się zmienia.

- Potrafi dostosować się do wymogów Unii, ale jednocześnie stanowi stabilny element naszej rzeczywistości i gospodarki - stwierdza Piotr Boiński. - Coraz bardziej nowoczesna, ale jednak stabilna. To sukces polskich rolników

Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska