Kilkudziesięcioro uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w 19. zmaganiach ortograficznych - Dyktandzie o Złote Pióro Prezydenta Miasta Inowrocławia, których miejscem było Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zygmunta Wilkońskiego.
Walka o główne trofeum była ciężka i wymagała znakomitej znajomości pisowni naszego ojczystego języka oraz wysiłku umysłowego. Teksty konkursowe najeżone były licznymi pułapkami ortograficznymi.
A oto fragmenty obu dyktand. Uczniowie podstawówek pisali tekst pt. „Tylko Ino”, który był bezpośrednio związany z imprezami odbywającymi się w ten weekend w naszym mieście: „Nieodległa impreza odbędzie się na podinowrocławskim lotnisku. Niechybnie każdy wybierze małe co nieco dla siebie spośród niezliczonych punktów programu. Także malkontenci, którzy z ironicznym półuśmiechem od niechcenia wiecznie narzekają.”
Gimnazjaliści zmagali się z dyktandem pt. „Ekodzień”, wykazując się doskonałą znajomością ortograficznych zawiłości tekstu, którego fragment brzmiał następująco: „Czyliż to możliwe, by w zgoła jeden wczesnoletni dzień przedzierzgnąć się z wprzódy pochlipującego cherlawego chuchra w hożego ekosuperbohatera? Wygooglowane w cyberprzestrzeni newsy ochoczo zachęcały do wdrożonej naprędce metamorfozy.”
Uczestnicy sprawdzianu okazali się być świetnie przygotowani. Wielu z nich napisało tekst poprawnie. W kategorii szkół podstawowych triumfowała Maria Szydłowska z SP 6, przed Tomaszem Piaseckim - również z SP 6 i Grzegorzem Wesołowskim z SP 11. Wśród uczniów gimnazjów zwyciężyła Agata Burak z Gimnazjum Dwujęzycznego przy I LO, na drugim miejscu sklasyfikowano Martę Rygielską z Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi, zaś na trzecim- Jakuba Łaszkiewiczam z Gimnazjum Dwujęzycznego przy I LO.
Najlepsi otrzymali nagrody i dyplomy z rąk wiceprezydenta Wojciecha Piniewskiego, Elżbiety Jardanowskiej, przewodniczącej komisji oświaty rady miejskiej i Magdaleny Kaiser, naczelnika wydziału oświaty urzedu miasta.